Valenta: Nebudu papouškovat žádné stranické teze

Valenta: Nebudu papouškovat žádné stranické teze
Foto: sal  /  Ivo Valenta slibuje, že v Senátu nebude jen do počtu
Uherské Hradiště Zprávy 20 / 10 / 2014

Zpráva o vítězství zastihla podnikatele Ivo Valentu v Paříži, kam měl cestu naplánovanou už dlouho před tím, než se rozhodl zasáhnout do boje o Senát. Sobota, kdy se rozhodlo o jeho proměně v nového senátora za obvod č. 81 Uherské Hradiště, pro něj byla dnem, ve kterém měl hned dva důvody k velké oslavě. „Moje dcerka slavila čtvrté narozeniny a já jsem jí už před rokem slíbil, že je společně oslavíme v Disneylandu. A protože se sliby mají plnit, slavili jsme ve Francii. Rozdíl proti původnímu plánu je pouze ten, že byl k oslavě o důvod více… a za to jsem velmi vděčný lidem ze Slovácka, kterým tímto vzkazuji, že je rozhodně nezklamu,“ vysvětluje nový senátor.

Čekal jste, že vyhrajete?
Necítil jsem se být vítězem, kandidátů bylo hodně a mezi nimi byla celá řada zajímavých osobností. V každém případě bych rád poděkoval všem lidem ze Slovácka, kteří mi ve volbách projevili svou důvěru. Každého jednotlivého hlasu si velmi vážím a jak jsem řekl dříve, jsou pro mne velkým závazkem.

Co byste vzkázal všem voličům?
Věřím, že lidé, kteří mi ve volbách věnovali svůj hlas, mne znají, vědí, že jsem člověk, který neuznává polovičatá řešení, své myšlenky zásadně dotahuje do konce a nebojí se jít za tím, co považuje za správné. Tak, jak jsem tomuto regionu pomáhal uplynulých 15 let, budu samozřejmě i dále - jen s tím rozdílem, že pro pomoc Slovácku budu mít daleko více možností. A stejně tak, jako tomu bylo v rámci mé volební kampaně, budu i nadále rád, když mne lidé budou informovat o svých nápadech a problémech regionu, které se jim budu snažit pomoci řešit.

Můžete zhodnotit kampaň?
Co se týká mne samotného, kampaň jsem si velmi užil a věřím, že lidé ze Slovácka se mnou. To bylo také mým cílem. Bylo velmi příjemné si po letech opět najít čas na to, abych se setkal s dávnými přáteli a popovídal si s nimi u sklenky piva. Musím ale říci, že mne velmi překvapila zášť a závist některých protikandidátů, včetně zástupců KDU-ČSL, kteří neunesli svou prohru a hned po prvním kole začali velmi aktivně útočit na mou osobu. Prostřednictvím e-mailů, Facebooku, médií i urážlivých letáků. Myslím si, že tito lidé způsobem svého chování shodili sami sebe. Na Slovácku přece k sobě lidé byli vždy upřímní a féroví. Jsem rád, že si lidé ze Slovácka uhájili svůj názor a těmto škarohlídům nenaletěli.

Jak chápete funkci senátora?
Jsem přesvědčen o tom, že senátor by měl být skutečným vyslancem svého regionu a doslova za něj bojovat, nikoliv pouze v Senátu pasivně přečkat čas do dalších voleb. Současně by měl umět jednotlivé otázky či řešenou problematiku odborně posoudit. Také z tohoto důvodu se obklopím špičkovými experty na nejrůznější oblasti od nás i ze zahraničí a také „ambasadory“ ze Slovácka a svou funkci budu vykonávat skutečně na 100 %.

Jaké jsou vaše priority v pomoci Slovácku?
Budu aktivně pracovat pro region a řešit konkrétní problémy jeho obyvatel a firem. Jedná se především o podporu malých regionálních a rodinných firem, podporu cestovního ruchu a tvorbu nových pracovních míst. Chci se současně postarat také o více prostředků pro kulturu, folklor a charitu, podporu nadějných studentů a lepší péči o seniory.

Považujete fakt, že za vámi nestojí silná strana, za handicap, nebo naopak výhodu?
V tom, že nejsem členem velké strany, vidím obrovskou výhodu. Nebudu totiž pouze „papouškovat“ teze, které vymyslí stranický sekretariát. Jsem člověk, který se řídí vlastním přesvědčením a je pro něj důležité naslouchat lidem regionu, nikoliv názorům vedení strany. Každý, kdo mne zná, navíc ví, že se jen tak lehce nevzdávám - proto jsem připraven v boji za zájmy lidí našeho regionu tlouci na ty správné dveře, dokud je někdo neotevře.

Myslíte, že by se mělo více podnikatelů angažovat v politice?
Jednoznačně a je to běžné i v zahraničí. Pokud se jedná o úspěšné a seriózní podnikatele, lidé navíc získávají jistotu, že dotyčný svou funkci nevykonává proto, aby z ní získal finanční výhody - to nemám zapotřebí ani já. Také proto jsem deklaroval, že veškeré finanční prostředky, které z výkonu funkce budou plynout, věnuji regionu - např. na stipendia pro nadějné studenty nebo podporu tvorby nových pracovních míst u malých regionálních firem.

Máte už vyčísleno, kolik stála vaše kampaň?
Zatím ne, ale bude to práce nejbližších dnů. Jedná se každopádně o několik milionů korun, které jsem hradil výhradně z vlastních prostředků. A rád bych uvedl, že stejnou částku věnuji ještě v letošním roce tomuto regionu.

Jaké budou vaše první úkoly související s výkonem senátorské funkce?
Především chci pracovat na sestavení týmu odborníků, dále se chci věnovat rozjezdu senátorské kanceláře a všem dalším činnostem, které souvisí s mou novou funkcí.

autor: jap, dva
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace