Valenta: Reakce fanoušků jen potvrzuje, jak moc milují svůj klub

Valenta: Reakce fanoušků jen potvrzuje, jak moc milují svůj klub
Uherské Hradiště Zprávy 11 / 07 / 2015

Slovácko je o srdci a podpoře, Sparta o marketingu a businessu, říká v exkluzivním rozhovoru pro DOBRÝ DEN senátor a podnikatel Ivo Valenta

Letošní léto je na Slovácku, a nejen na něm, plné fotbalu. Evropský šampionát jednadvacetiletých, příprava na další ročník SYNOT ligy. To byly a jsou hodně náročné dny nejen pro fotbalového fanouška. Významné kroky na fotbalových hřištích učinil v uplynulých dnech také Ivo Valenta, podnikatel a senátor, který stál mj. u zrodu fotbalového reprezentanta Slovácka na prvoligové scéně.

Pane Valento, v uplynulém týdnu jste hodně času a energie věnoval českému fotbalu. Významné navýšení podpory Slovácku a také zveřejnění generálního partnerství vaší společnosti SYNOT TIP v pražské Spartě. Přitom jste už titulárním partnerem nejvyšší fotbalové soutěže. To se vám ve fotbalovém prostředí tak zalíbilo?
Máte pravdu. Fotbal mám skutečně velmi rád a baví mě jej podporovat a pomáhat jeho rozvoji, byť vím, že je to běh na dlouhou trať. Fotbal je určitě nejrozšířenější sportovní zábava, která dokáže rozdělovat, ale i spojovat fanoušky napříč kluby i národy. S našimi společnostmi jsme od počátku překračovali hranice naší republiky a s fenoménem fotbalu se setkávám na všech kontinentech a všude je zdrojem zábavy, pohybu a emocí. I proto jsem se v loňském roce rozhodl udělat významný krok a začít zásadním způsobem podporovat nejvyšší fotbalovou soutěž.
Čas dnes běží neskutečným tempem vpřed, a tak si dnes už možná málokdo vzpomene, že fotbal podporujeme přes dvacet let a se značkou SYNOT TIP jsme byli na prsou pražské Slavie nebo že naše logo bylo i v blízkosti české fotbalové reprezentace. Za tu dobu jsme do fotbalu investovali stovky milionů korun, přičemž podstatná část byla směřována na Slovácko.
A nechci a nemohu zapomenout na dobu, kdy jsme tehdejší staroměstské Jiskře kupovali sadu dresů za třiadvacet tisíc korun. Je to už více jak dvacet let a za tu dobu jsme dokázali s tátou vybudovat, troufám si říci, silný fotbalový klub a naučili jsme se také fotbal milovat jako hru. Velmi dobře si pamatuji na všechny významné kroky, za které vzpomenu jen založení mládežnické akademie, spojení dvou nesmiřitelných rivalů, fotbalových klubů Starého Města a Uherského Hradiště, kterému nikdo nevěřil, nebo boj o výstavbu nového stadionu v Uherském Hradišti. Za celou tu dobu jsem si vytvořil k fotbalu, a především slováckému fotbalu, silné pouto a naučil jsem se mu pomáhat na všech úrovních.

Podporu českého fotbalu jste pro příští sezónu rozšířil do ligových klubů, mezi nimiž jasně dominuje generální partnerství asi nejtradičnějšího českého klubu, Sparty Praha. Název skupiny SYNOT v názvu SYNOT ligy nesplnil vaše očekávání?
Naopak. Možná dokonce i naše očekávání předčil. Liga se rozhýbala, měla dramatickou zápletku, bavila fanouška na hřišti a začalo se na něj myslet více i mimo hřiště… Často jsem se při zahraničních jednáních rád pochlubil, že nejvyšší fotbalová soutěž u nás nese jméno naší firmy, a dokázalo nám to v mnoha případech otevřít dveře. Co nám ale chybělo, bylo posunutí k produktovému brandingu. Proto jsme se rozhodli rozšířit spolupráci s vybranými kluby i ve společnosti SYNOT TIP. V Jablonci pokračujeme v načaté spolupráci, protože je to ambiciózní klub. Ve Slovácku jsme znásobili dosavadní podporu, no a nejvíc si po marketingové stránce slibujeme pochopitelně od partnerství s pražskou Spartou, která přináší mnoho marketingových a reklamních benefitů, které potřebujeme pro propagaci produktů společnosti SYNOT TIP.

Právě spojení s pražskou Spartou vám fanoušci Slovácka vyčítají. Dokonce vás označují za zrádce. Nezanevřete na ně?
Proč bych měl? Dokonce se mi jejich reakce, když pominu některé, které jsou za hranou, líbí. Lidé na Slovácku jsou upřímní: co na srdci, to na jazyku a svůj klub milují. Také proto mám celé Slovácko velmi rád a hodně z něj čerpám. Je mi proto jasné, že v první reakci mi můj krok ke Spartě nemohli a nemůžou odpustit, ale z mé strany to bylo vyloženě pragmatické rozhodnutí a pro rozvoj naší vlajkové lodi, SYNOT TIPu správné rozhodnutí. Jsem přesvědčený, že marketingová spolupráce se Spartou pomůže SYNOT TIPu dostat se na špici mezi sázkovými kancelářemi, a díky tomu vygenerujeme větší možnosti finančních prostředků, které pak budeme moci směřovat právě do slováckého regionu, a to nejen na fotbal.
Věděl jsem, že partnerství se Spartou vyvolá bouřku, a velmi pečlivě jsem jej zvažoval. Přirovnal bych to ke kroku, kdy jsme se s tátou rozhodli spojit fotbal ve Starém Městě a v Uherském Hradišti. Tehdy jsme se dívali do budoucna a věřili, že fanoušci i lidé náš krok postupně pochopí. Jsem přesvědčen, že se tak i stalo a že se najde málo těch, kteří tehdejší krok nepovažují za krok správným směrem. Samozřejmě že vždycky zůstanou jedinci, kteří zůstanou zatvrzelí. Bylo to tak se sloučením a vím, že tomu tak bude i v tomto případě.

Chcete snad naznačit, že plánujete spojení Slovácka a Sparty?
(smích) Vůbec ne… Pořád věřím, že Slovácko má potenciál, aby se samo propracovalo mezi českou fotbalovou elitu. Vždyť moravský titul už po dva roky kluci ze Slovácka obhájili a jsem na ně pořádně pyšný. Budu rád, když přijde chvíle, kdy i po marketingové stránce bude 1.FC Slovácko daleko více atraktivnější nejen pro SYNOT, ale také pro další partnery z regionu. A mimochodem, pokud bych porovnal přispívané částky s velikostí klubu, tak Slovácku přispíváme výrazně víc než ostatním ligovým klubům.

Plánuje SYNOT, že bude sponzorovat ještě nějaký fotbalový klub?
Skupina SYNOT rozhodně se svými aktivitami ve fotbalovém prostředí nekončí. Dnes se rozhlížíme ve španělské Granadě, mám vazby v AS Monaco, analyzujeme nabídky z nejrůznějších zemí, ve kterých působíme, a vyhledáváme vhodné příležitosti k tomu, jak prostřednictvím sportu a fotbalu především pomáhat budovat naši značku a prezentovat naše sázkové produkty.
Zároveň však věřím, že z těchto našich kontaktů a vazeb může v případě vůle čerpat třeba 1.FC Slovácko. Dokáži si představit, že můžeme společně vytvořit prostředí pro spolupráci např. v rámci fotbalových akademií nebo v jiných oblastech. Všude se snažím hledat možnosti, které by slováckému fotbalu pomohly. Dělám to směrem k regionu v byznysu, dělám to v roli senátora v politice a budu to nadále dělat i ve fotbale! Fotbalové srdce mám pořád modrobílé, byť v něm původně byly i červená a žlutá barva. Pokud si vzpomenete na náš první znak.

Jak si rozzlobené fanoušky chcete udobřit?
Tož přece po našem! (smích) Pozval jsem je do sklepa na pohárek nebo na stadion a tam si to otevřeně vyříkáme. Už jsme s tím začali na mém facebooku, ale já mám raději vyříkat si u něčeho dobrého všechno z očí do očí a pak si podat ruce. To jsem vzkázal také ministru Babišovi a poslanci Šinclovi, když se hádali ve sněmovně a pak si mě brali do úst. (úsměv) Určitě se tedy s fanoušky setkám a splním i dluh, který k nim cítím, a to, že přijdu za nimi do kotle.

A nebojíte se, že tam můžete dostat po slovácky „přes hubu“?
Nejsem žádný posera a mám tvrdou moravskou palici. (smích) Vím ale také, že lidé na Slovácku mají často horké hlavy, ale vždycky nad nimi zvítězí zdravý rozum.

autor: ALEŠ MAZÚREK
TOPlist