Válka Pospíšil versus kantoři trvá
Spor na střední uměleckoprůmyslové škole už zaměstnává i hejtmana
Na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradiště to stále vře. Konflikt mezi ředitelem Janem Pospíšilem a dvěma kantory nabírá na obrátkách, čerstvě zaměstnává hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka i předsedy politických klubů krajského zastupitelstva. Rebelující kantoři slaví první dílčí vítězství, ředitel totiž podle hlasů z hejtmanství neumí komunikovat.
Kantoři Zdeněk Tománek a Karla Stránská žádají ředitelovu rezignaci a odchod. Vyčítají mu excesy v řízení i při personálním obsazení školy, které prý devalvují její dobré jméno. Kdo má, nebo nemá vinu, je bez podrobné analýzy těžké posoudit. Každopádně ale ředitel školy neumí s podřízenými komunikovat, což je chyba. Korespondence a dokumenty, které jsem viděl, o tom jednoznačně svědčí, říká Petr Gazdík, krajský zastupitel a předseda politického klubu Starostů a nezávislých. Ostatní kolegové z partají mají na věc stejný názor. I proto si na umprumku posvítí školský výbor, je třeba, aby se vyostřené vztahy ventilovaly a vyvodily se nějaké závěry. Samozřejmě v případě pochybení jedné či druhé strany vyvodíme patřičné důsledky, prohlásil Gazdík.
Dokladem nestandardního způsobu komunikace je podle něj i reakce na článek DOBRÉHO DNE, v němž ředitel Pospíšil odmítl cokoliv komentovat s tím, že do čtrnácti dnů vydá oficiální stanovisko. I kdyby kantoři neměli pravdu, jakýmsi úhybným jednáním jen dává podnět ke spekulacím, které na školu nevrhají dobré světlo, je přesvědčený Gazdík. A oficiální stanovisko? Už čtrnáct dní visí na webových stránkách školy (www.supsuh.cz). Ředitel v něm obhajuje úspěchy školy a jejích studentů. O příčinách konfliktu s kantory se nezmínil ani slovíčkem... Mým úkolem je mimo jiné zajišťovat rozvoj školy a usilovat o co nejlepší pedagogické výsledky. Za mého působení byl majetek školy uchován, opraven a rozšířen, loni proběhla celková rekonstrukce elektroinstalace, která tak uzavřela řadu náročných stavebních akcí. Hospodaření školy bylo podrobeno i mimořádným inspekčním kontrolám a shledáno bez závad. Rovněž tak i pedagogické výsledky. Svědčí o tom i počet absolventů přijatých na vysoké školy. Velkým úspěchem je i schválení nového oboru Multimediální tvorba, počet žáků se tak postupně zvýší z 240 na 300, píše na webu Pospíšil, který v závěru několikařádkového prohlášení dodává, že mezi pedagogické dovednosti patří i schopnost sebereflexe a spolupráce. Upravit vztah ke kolegům, pedagogickému sboru i vedení školy musí zodpovědně každý sám, míní ředitel, který stanoviskem považuje záležitost za uzavřenou.
Jenže kantoři Zdeněk Tománek a Karla Stránská válečnou sekeru nezakopou. Stanovisko ředitele je zjevně vedeno snahou uklidnit situaci a vyvolat dojem, že vše je v nejlepším pořádku, nebýt toho, že dva kverulanti zbytečně kalí vodu. Znovu jen předvedl to, co jej v mých očích, mimo jiné, diskvalifikuje pro roli vedoucího pracovníka. Obhajuje své působení víceméně obecnými proklamacemi, přímým, argumenty podloženým odpovědím na nepříjemné otázky se však vyhýbá, reagoval Tománek. I proto si společně se Stránskou řekli o přijetí u Stanislava Mišáka, hejtmana Zlínského kraje. S velkým pochopením nás vyslechl a cítila jsem z něj upřímnou snahu napjatou a složitou situaci vyřešit, uvedla po jednání na kraji Stránská. Hejtmanův názor se však redaktoru DOBRÉHO DNE získat nepodařilo, jeho telefon jen vyzváněl. Hejtman nemá na média čas, má většinou vypnutý telefon. Novinářům je k dispozici jen jednou za čtrnáct dní na tiskových konferencích, vysvětlil Milan Plesar, tiskový mluvčí Zlínského kraje. O návštěvě kantorů nás hejtman informoval, ale potřebuje prostudování dokumentace ke kauze věnovat delší dobu, aby si udělal obrázek a jasno, podotkl Gazdík.