Vánoce na onom světě? Starosta rozhodl jinak

Vánoce na onom světě? Starosta rozhodl jinak
Foto: facebook Marka Mahdala
Bánov Zprávy 23 / 12 / 2015

Nedělní cesta za vánočními nákupy se pro bánovského starostu Marka Mahdala a jeho matku proměnila ve scénu jako vystřiženou z napínavého filmu. Bylo krátce před půl druhou, táhlá rovinka u Hodějic na Vyškovsku sváděla k rychlejší jízdě. První z několika aut řídil muž spěchající domů, do nedalekého Slavkova. S nedávno zakoupeným opelem ale nedojel. Za volantem totiž usnul a postaral se o scénu, na kterou budou všichni zúčastnění vzpomínat až do smrti.
„Všiml jsem si, jak auto jedoucí přede mnou mění směr, sjíždí z vozovky a naráží do betonové zídky u sjezdu do pole. Náraz auto prudce vymrštil do vzduchu. Bylo jasně vidět, jak z podvozku vyšlehly plameny. Vůz dopadl na střechu a začal hořet,“ popisuje starosta Marek Mahdal, hrdina příštích několika minut. „Naštěstí jsem nejel nijak rychle, takže jsem stihl zastavit. Řidič cestoval sám. Chtěl jsem se k němu dostat přes dveře spolujezdce, ale ty byly zaklíněné. Tak jsem to zkusil z druhé strany. Šokovaný řidič chroptěl, ale nebyl v bezvědomí. Ve vyproštění mi pak začaly bránit pásy, které nešly odepnout. Uvědomil jsem si, že kdyby nebyly zapnuté, nebylo by koho zachraňovat…“
K vyproštění přispěla i pomoc řidiče, který zastavil za vozem starosty. Rychlý postup plamenů totiž dokázal přibrzdit malým hasicím přístrojem. Starosta tak získal o něco víc času na záchranu. Že šlo o bleskově rychlou pomoc, to dokazuje i zpráva na facebooku. Už v čase 13.43, což je v porovnání se záznamy přivolaných hasičů jen o třináct minut později, než byla havárie s požárem nahlášena, se na Mahdalově profilu objevil tento vzkaz přátelům: „To je tak, když jedu v nedělu do Vaňkovky, přede mnou to hodí chlapík na střechu a vytahuju ho sám ven. Naštěstí jenom odřený nos, ale auto nic moc.“
Marek Mahdal vyčkal na příjezd záchranky a hasičů ve společnosti muže, kterému zachránil život. „Hovořili jsme spolu. Řidič přiznal, že byl na cestě ze Slovenska a v noci toho příliš nenaspal. Takže za volantem po delší jízdě bez přestávky usnul… Naštěstí byl jen dotlučený, viditelné oděrky měl pouze na nose,“ shrnul neplánovaný zásah starosta. Marek Mahdal zachoval ledový klid a duchapřítomnost také proto, že je dlouholetým dobrovolným hasičem v Bánově. „To víte, že mi zkušenosti s ohněm pomohly. Ale něco podobné tomu, co se stalo 13. prosince, jsem ještě nezažil,“ poznamenal.
Na místě nehody nakonec zasahovaly tři hasičské jednotky. K profesionálům z Bučovic a Slavkova se připojili také dobrovolníci z Bučovic. „První jednotka byla na místě za šest minut po ohlášení, tedy ve 13.36. V té době bylo auto převrácené na střechu téměř celé v plamenech. Řidič už byl venku a kolemjedoucí, který ho vytáhl, mu s největší pravděpodobností zachránil život. Zraněný byl při příjezdu hasičů už v péči lékařů,“ vrátil se k nehodě Jaroslav Mikoška, mluvčí jihomoravských hasičů. Ti do akce na zcela uzavřené silnici nasadili dva vodní proudy. Poslední hasičská jednotka odjela z místa nehody až po šestnácté hodině, po úklidu vozovky.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist