Vany jako lodičky. Upravené dětské sanatorium připomíná Vodní svět

Vany jako lodičky. Upravené dětské sanatorium připomíná Vodní svět
Foto: archiv
Luhačovice Zprávy 04 / 05 / 2016

Luhačovická dětská léčebna Miramonti se změnila k lepšímu. Přímo do sanatoria vede přívod pramene Nová Janovka, malí pacienti tak už nemusí  docházet za procedurami do Inhalatoria.
„Celkové pojetí balneoprovozu, který bude poskytovat blahodárné koupele v přírodní minerální vodě, je navrženo jako vodní svět s hvězdným nebem,“ představuje novinku Jiří Dědek, ředitel Lázní Luhačovice. V přízemí jsou umístěny čtyři nerezové vany a osm kabinek. Čekárna je pojata jako vodní hladina, stěna se vstupy do kabinek jako lodní paluba a protější stěna jako pobřeží s majákem. Stěny pokrývají tapety s motivem akvária. „Samotný prostor van jsme vyřešili rovněž jako vodní hladinu se světle modrou podlahou. Vany pak na této hladině představují jednotlivé lodičky ukotvené ke stěně dřevěným můstkem,“ pokračuje Jiří Dědek. „Podlahovina v kabinkách byla zvolena jako paluba - kajuta lodi - v dezénu dřeva. Pro uklidnění nejmenších pacientů během koupelí byly na přizdívkách navrženy bublající vodní válce s plovoucími plastovými rybičkami. Pro další odpoutání pozornosti od samotné procedury budou pod stropem zavěšeny televizní přijímače propojené na videopřehrávač. Pro potřeby dětských pacientů byly jako součást vnitřního vybavení navrženy dvě Twiling želvy a soubor hraček do van i k odpočinku.“
Práce spojené s přívodem minerálního pramene si vyžádaly náklady ve výši 15 milionů korun.
Pokud jde o pramen Nová Janovka, ten se pro léčebné účely využívá od roku 1987. Získal se celkem 30,5 metru hlubokým vrtem poblíž budovy Inhalatoria a je velmi vydatný (60 l/min.) Minerální vodu dopravuje do dětského sanatoria Miramonti potrubí dlouhé 900 metrů. 

TOPlist