V Brodě daně nezvýší!

V Brodě daně nezvýší!
Uherský Brod Zprávy 24 / 07 / 2009

Dobrou zprávu poslali brodští zastupitelé občanům. Když měli rozhodovat, zda zvýší koeficient pro výpočet daně z nemovitosti a tím pádem i daňové zatížení, většinou byli proti. Navýšení o několik stovek se tedy nekoná. Ale nebudou peníze chybět a proč rada města vůbec navrhovala takovou změnu?
„Souvisí to s chodníkovým zákonem. Od Nového roku se bude město muset starat o dalších 60 kilometrů chodníků a touto změnou na to mají města a obce získat peníze,“ vysvětlil vedoucí brodského finančního odboru Jan Kadlčík. V současné době se kalkuluje s tím, že nová povinnost spolkne v Brodě téměř 800 tisíc za měsíc. Za zimu tedy něco kolem 4 milionů.
„To, že nám stát radí vybrat tyto peníze zase od občanů, považuji za velmi nešťastné, a navíc si nedokážu představit, že někdo dokáže udržet například šedesát kilometrů chodníků ve schůdném stavu v době, kdy třeba nepřetržitě sněží. Na takovou údržbu by byly potřeba ne desítky, ale stovky lidí. Navíc jestliže chceme chodníky udržovat strojově, tak pokud vjede multikára na chodníky, které máme už tak v neutěšeném stavu, stačí dva tři průjezdy a budou zcela zničené,“ řekl k tématu Vít Doležálek, předseda finančního výboru při městském zastupitelstvu. Jeho výbor proto navrhl, že pokud návrh projde, měly by se všechny tyto peníze použít na chodníky a osvětlení.
„Když chceme zvyšovat daně, měli by občané vědět na co,“ zdůvodnil návrh Doležálek.
Celkově mají v Brodě ale chodníků více než devadesát kilometrů. A těch šedesát, to jsou jen chodníky, o které se doposud starat nemuseli.
„Novela vyhlášky spočívá ve změně koeficientu. Ten by teď byl jednotný pro celé území města. Dosud měly některé části koeficient nižší. Získalo by se tak kolem 6 milionů korun,“ vysvětlil Petr Vrána, místostarosta Uh. Brodu, proč stojí vyhláška za úvahu. Navíc předpovídaný nižší výběr stávajících daní se potvrdil.
„Za první pololetí máme výpadek daňových příjmů asi tři miliony. Je to sice lepší, protože jsme počítali se ztrátou pět milionů, ale nejhorší měsíc teprve přijde,“ doplnil Vrána. To jinde mají s výběrem daní lepší zkušenost.
„Zatím jsme krizi tolik nepocítili. Příjem z daní se v obci snížil asi jen o jedno procento,“ prozradil pro srovnání starosta Hradčovic Jan Popelka.
Nahradit finanční výpadek novou vyhláškou se tak přímo nabízelo.
„Stejně jako město počítají každou korunu i občané. Ta částka, o kterou by se daňová povinnost zvedla, je zhruba šest set korun za jeden dům či za jednu rodinu. Podstatné je taky, že konči letos výjimka pro majitele novostaveb a ti začnou od příštího roku platit daň z nemovitosti. Proto nějaké navýšení bude i bez změny koeficientu. Je na zvážení, jestli je v tuto chvíli správná doba zvedat daňové zatížení domácností,“ zeptal se ještě před samotným hlasováním starosta města Ladislav Kryštof.  A podle výsledku hlasování se zřejmě trefil zastupitelům do duše. Ti totiž spornou vyhlášku neschválili. Pro bylo jen sedm z nich.
„Jak jsem to pochopil, tak se to mělo zvednout v podstatě jen lidem z okrajových částí. To považuji celkem za nefér. Vždyť přece kvůli odlišnému životu a přístupu ke službám byly ty koeficienty rozdílné, ne? To by pak ztratilo smysl. Neschválení vyhlášky tak jedině vítám. A hlavně - kdo by chtěl dnes platit něco navíc“ svěřil se Broďan Pavel Klein.
„Věřím, že pokud budeme na údržbu využívat i pracovníky z úřadu práce, nové náklady nebudou tak velké,“ zakončil optimisticky místostarosta Vrána.


 

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace