Vdolečky z Vlčnova míří na seznam dědictví UNESCO!

Vdolečky z Vlčnova míří na seznam dědictví UNESCO!
Foto: ilustr. web
Vlčnov Zprávy 31 / 12 / 2018

SILVESTROVSKÉ ZPRÁVY

Vlčnovské vdolečky jsou tradiční slovácké výrobky kulatého tvaru z jemného máslového převalovaného těsta, zdobené povidly a posypkou, uvnitř s tvarohovou náplní a rozinkami. Jsou zlatavé barvy, s typickou rumovou vůní. Vyrobeny jsou z poctivých surovin, jako je šlehačka, máslo, sádlo a rum. Tolik představení pochoutky na oficiální webové stránce vlcnovske-vdolecky.cz. Brzy se k tomu přidá také upozornění, že vdolečky byly zařazeny na seznam dědictví UNESCO.
Podle důvěrných informací DOBRÉHO DNE se tak stane už na jaře v Paříži, kde UNESCO sídlí. O mezinárodní lobbing pro zařazení vdolečků na prestižní seznam se postaral americký prezident Donald Trump, který koláčkům přišel na chuť už před lety ve Zlíně, kde si našel svoji první ženu Ivanu Zelníčkovou. „Je to pravda,“ potvrdil zdroj z americké ambasády v Praze.
Zařazení vdolečků na seznam dědictví UNESCO pravděpodobně ještě zvýší zájem o Vlčnov, kam lidé z celého světa míří kvůli jízdě králů, která se na seznam mezinárodní organizace dostala už dřív.
„Bereme to jako ocenění naší práce na udržení tradice, která se dědí v rodinách z generace na generaci. Původní recept ale návštěvníci u nás nenajdou. Ten střeží trezor na tajném místě. Povídá se, že je uložen v jedné z vlčnovských búd, ale kdoví,“ usmívá se vlčnovský rodák Jiří Staníček. I když trpí cukrovkou, jednou za dva týdny prý dietu poruší právě kvůli tomu, aby si mohl vychutnat alespoň jeden vdolek. „Zkrátka neodolám,“ poznamenal.
UNESCO v krátké době ocení už druhou tradici, která má vztah ke Slovácku. V listopadu se na seznam nehmotného dědictví dostal modrotisk, kterému se věnuje rodinná dílna ve Strážnici.
Pro Českou republiku jde v případě vlčnovských vdolků už o sedmý zápis. Naposledy byla v roce 2016 přijata společná nominace se Slovenskem na zápis loutkářství. Dále je na listině také sokolnictví, slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě republiky.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist