Vědci zkoumali velkomoravského velmože ze Sadů, šlo o knížete Svatopluka?
Foto: Moravské zemské muzeum Brno / Vědci zrekonstruovala obličej významného velmože z Výšiny svatého Metoděje.
Velmož z Velké Moravy, pohřbený na místě bývalého kostela na Výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti, „ožil“ v rukou vědců a archeologů. Bustu muže z vyšších společenských vrstev zhotovili na základě archeologických nálezů s pomocí moderních technologií. U druhého z velkohomoravských hrobů nepotvrdili, že jde o ostatky knížete Svatopluka.
Tvář velmože je výsledkem spolupráce Laboratoře antropologické rekonstrukce Moravského zemského muzea, sochaře Ondřeje Bílka a archeologa Luďka Galušky z uherskohradišťského Centra slovanského archeologie. „Jednalo se o muže ve věku čtyřicet až padesát let robustní konstituce, měl jasně nejrozměrnější hrob. Jeho lebka se sice zachovala téměř kompletní, ale fragmentární, proto byla pro potřeby rekonstrukce 3D naskenována a doplněna. Na lebce jsou zajímavé novotvary na obou čelistech, lze uvažovat o kurdějích,“ prozradila Eva Vaníčková, antropoložka Moravského zemského muzea Brno.
Jelikož umístění hrobu jasně dokládá vyšší postavení zemřelého, autorka textilu Kristýna Urbanová pro rekonstrukci oděvu použila tkaniny, které se díky korozním procesům zakonzervovaly a dochovaly v hrobech elit. „Spodní halena byla zhotovena z jemného lněného plátna, vrchní pak z lněného diamantového kepru. Plášť, kryjící muži ramena, byl utkán z ovčí vlny a nabarven dobovými technikami na červeno a modro,“ uvedla antropoložka.
Tým si pro dvě rekonstrukce vybral dva význačné hroby uvnitř kostela. „Na pohřebišti v těsné blízkosti kostela byli pohřbeni význační jedinci, což dokládají objevy těžkých válečných zbraní cizího původu. O to významnější museli být lidé pohřbeni přímo v kostele,“ vysvětlil volbu archeolog Luděk Galuška.
Busta ve skutečné velikosti však vznikla jen jedna, v druhém z hrobů totiž archeologové našli jen fragment lebky, což postačilo jen pro vytvoření přibližné kreslené podoby.
„Jestli se jedná o pozůstatky knížete Svatopluka, jsme tedy nepotvrdili. I když se nepodařilo objektivně určit identitu muže pohřbeného v jedinečném sarkofágu, je jisté, že byl z vrcholu tehdejší společenské pyramidy,“ zdůraznila Vaníčková.
Tělo bylo podle ní do hrobu uloženo bez milodarů, jen na hrudi objevené pozlacené gombíčky zřejmě spínaly pohřební rubáš. Na zbytcích omítky z náhrobku se nalezla malba s neúplnou levou polovinou mužské tváře, s rovným delším nosem, drobnými ústy a mandlově protáhlým velkým okem. „Portrét připomíná byzantské malby jihovýchodní Evropy,“ uvedla Vaníčková s tím, že se s jistotou jednalo o muže ve věku 45-50 let, silné, přibližně 175 centimetrů vysoké postavy.