Velký přelet startuje! Získá 400 tisíc?
Foto: archiv
Den D! Slovácký aeroklub v Kunovicích dnes večer spouští kampaň Velký přelet na webu startovac.cz, snahou je získat peníze na přepravu bývalého vládního Tupolevu TU-154M do expozice leteckého muzea. Cílová částka je 400 tisíc korun, které pokryjí zbývající náklady na převoz, plánovaný na druhou polovinu roku.
Peníze musíme nashromáždit během pouhých třiceti dnů a hraje se podle hesla všechno, nebo nic. Když je nezískáme, třeba jen o pár korun, nedostaneme nic a všechny zaslané peníze se vrátí jednotlivým startérům, kteří nás podpořili, říká Martin Hrabec z kunovického aeroklubu. Startovač funguje na principu crowdfundingu, což je způsob financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce a následně získají odměny.
Velký přelet na Startovači startuje symbolicky v den 18. výročí hokejového finále olympijského turnaje v Naganu. Ve hře je totiž převoz ex-vládního letounu, který 23. února 1998 přivezl zlatou partu kouče Ivana Hlinky z turnaje století v Naganu. Věřím, že peníze získáme, cítíme velkou podporu a nabízíme atraktivní odměny, říká Hrabec. Kromě běžných odměn, jako jsou samolepky, hrnky nebo trička, mají zájemci možnost zakoupit si třeba letenku na Velký přelet a jejich jméno zůstane zvěčněno výšivkou na sedačce i po vystavení letadla v muzeu. Hokejovým fanouškům nabízíme výrobu speciálního dresu s jejich vlastním jménem a číslem sedačky. Techničtí nadšenci určitě ocení relikvii v podobě znehodnoceného šroubu z tupolevu a letečtí profíci si dokonce můžou koupit místo v pilotní kabině, vyjmenoval další lákadla Hrabec.
Transport naganského expresu se stane největším pozemním přesunem letecké techniky v historii. Pětačtyřicet metrů dlouhý trup se naloží na speciální návěsy a během dvou dnů projede 365 kilometrů téměř celou republikou. A přitom se dlouho zdálo, že skončí ve šrotu. Slovácký aeroklub s partou dobrovolníků z Leteckého muzea však osud zvrátil. Vyřazený letoun i jeho mladší sestru, ve které létali prezidenti Václav Havel a Václav Klaus, koupili a od roku 2014 pracují na demontážích. Cílem je přestěhovat letadlo rozložené na kusy bez znehodnocení konstrukce, tedy bez řezání, pěkně šroubek po šroubku a nýt po nýtu. Dobrovolníci v Kbelích tráví volné víkendy, odpracovali hodiny a hodiny v horku, dešti, mrazu. A to zcela zadarmo, zdůraznil Hrabec. Dobrovolníci už sejmuli směrová kormidla, stabilizátory, křídla a sání motorových gondol. Na trupech zatím ještě zůstávají svislé ocasní plochy a posledním oříškem bude demontáž centroplánu. A po převozu do Kunovic nás pak čeká obrovský ruský hlavolam zase složit dohromady, usmívá se Hrabec.
Aktuálně je však nutné získat peníze na přepravu. Více informací získají fanoušci letectví a leteckého muzea na www.startovac.cz.