Veselí je 750, oslavy se zpozdily

Veselí je 750, oslavy se zpozdily
Veselí nad Moravou Zprávy 13 / 05 / 2011

Obvyklé problémy v časech recese, tedy omezený rozpočet, nedostatek času a náhlé personální změny, provází přípravy velkolepých oslav ve Veselí, kde si letos připomenou 750 let od založení. Poté, co městská rada odvolala z místa vedoucího Městského kulturního centra Marcela Řimáka - hlavní výtkou byly právě „narozeniny města“ a obsah plánu jejich připomenutí, se vedoucí role ujala Magdalena Múčková. Nová ředitelka se pustila do příprav s rozpočtem 450 tisíc korun.
Bude to novému týmu stačit? Vedení města její několikadílný plán, jehož první díl začne už v týdnu od 2. do 5. června, schválilo bez výhrad. Múčková do práce zapojila kromě všech svých podřízených, mezi nimiž zůstal i odvolaný ředitel Řimák, také spřízněné organizace a instituce, především pak Městské muzeum a Dům dětí a mládeže. „Rozpočet je schválen. Vůbec největší položkou bude pravděpodobně srpnový slavnostní ohňostroj a koncert Hradišťanu,“ řekla Múčková.
Mezi taháky hlavního programu oslav, které se uskuteční poslední týden v srpnu, by mělo patřit zpřístupnění jindy pro veřejnost zavřených historických prostor. „Usilujeme o to, aby se v sobotu 27. a neděli 28. srpna, kdy se uskuteční hlavní část celoročních oslav, zpřístupnil zámek, krypta, elektrárna, židovský hřbitov a historické sklepy,“ upřesnila Múčková.
Oslavy, které se měly původně rozprostřít do všech ročních období, zahájí v červnu dětský mezinárodní folklorní festival Štěpy.
„Jeho součástí bude koncert duchovní hudby v nově zrekonstruovaném kostele sv. Bartoloměje a také slavnostní otevření už loni opraveného Bartolomějského náměstí. Vyhlásíme také výsledky výtvarné soutěže žáků veselských škol na téma Naše město,“ oznámila Múčková.
Hlavní část oslav se uskuteční poslední víkend v srpnu.
„Na historickém dopoledni plném hudby, tance, divadla, šermířských a rytířských představení diváci spatří také inscenovaný průjezd rodu Chorinských spojený s malým výletem po historii města,“ říká Múčková. „Pro děti budou připraveny historické hry, souboje a soutěže. Usilujeme také o představení loutkového divadla. Odpoledne bude patřit milovníkům dechovky. Veselský ryneček tentokrát rozezní tóny Mistříňanky, Dechového orchestru J. Štici, domácích Šohajů, slovenské Vlčovanky a Šohajky. Večer se mohou příznivci rockové hudby těšit na Ferrum a Wetesh.“
Součástí sobotního programu bude také Bartolomějský jarmark s tradičními řemesly. Pro gurmány se budou vařit jídla typická pro Veselsko. „Lidé si pochutnají na pečených selatech, kuřatech i býku, bramborácích, kvasnicovém pivu, vínu, medovině a moštu. Sobotní večer pak zakončí ohňostroj. Neděle bude mít duchovnější charakter. Po poutní mši v kostele sv. Bartoloměje se odpoledne uskuteční v muzeu přednáška Chorinští a Veselí. Závěrečným koncertem se pak rozloučí Hradišťan,“ shrnula Múčková.

Oslavy pod hlavičkou 750 let Veselí
2. - 5. června
XX. ročník mezinárodního dětského folklorního festivalu ŠTĚPY, součástí je koncert duchovní hudby v kostele sv. Bartoloměje, slavnostní otevření Bartolomějského náměstí, vyhlášení výtvarné soutěže žáků Naše město
19. června
Výstava Kožešnická ulice, Rybníček veselského výtvarníka Vladimíra Groše
27. - 28. srpna
Kulturní, společenský a duchovní program na několika místech, centrem bude náměstí sv. Bartoloměje
11. září
Oslava 270 let od posvěcení kostela sv. Bartoloměje, mše a vernisáž výstavy Hrad Veselí, vystoupení skupiny historického šermu Memento mori, varhanní koncert Martina Jakubíčka v kostele sv. Bartoloměje.
1. - 2. října 
Městské hody s právem, představení knihy o historii Veselí nad Moravou, předání Cen města, vyhlášení výsledků výtvarné soutěže
13. listopadu
Žehnání dvou nových kostelních zvonů, původní byly během obou světových válek použity na výrobu zbraní
30. prosince
Veselské vánoční koledování

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace