Veselí je o sto let starší!
Foto: iDobryDen.cz
Množství nových archeologických nálezů výrazně změnilo dějiny města a vodního hradu
Téměř po čtyřiceti letech od posledního podobného počinu chce město Veselí nad Moravou vytvořit knihu o své historii. A jak se zdá, radnice si na to vybrala tu nejvhodnější dobu. Archeologové totiž letos učinili množství velmi významných objevů na Bartolomějském náměstí a na zámku, který stojí přibližně v místě dřívějšího vodního hradu. Vznik původní osady Veselí nyní archeologové datují přibližně o sto let dříve, než se dosud uvádělo.
Zjistili jsme, že prostor Bartolomějského náměstí byl osídlen nejpozději již ve druhé polovině 13. století, což dokládá keramika shodná se zámkem, jejíž stáří je ověřeno dendrodaty. To posouvá datování vzniku Veselí o sto let dříve, upozornil archeolog Miroslav Dejmal.
Podle archeologů vše nasvědčuje tomu, že osada u vodního hradu tak vznikla současně, což dosud nebylo nijak potvrzeno. Datace je přitom v tomto případě velmi přesná díky zachovaným dřevěným prvkům na zámku, kde dendrologie prokázala, že dosud stále držící trámy jsou staré až sedm set padesát let. A to je unikum, které nikde v České republice archeologové dosud nenašli.
Historie přitom může sahat i dál. Po rozboru nálezu kostry na Bartolomějském náměstí došlo k upřesnění datace, podle které zemřelý zahynul v době raného středověku, patrně v období Velkomoravské říše. S hrobem nejspíš souvisí i další zajímavé objekty. Jedná se o pec neznámého účelu s předpecní jámou zachycenou v řezu kanalizace, dále pak zemnice o rozměrech 3 x 3,4 metru s kůlovými jámami při stěnách, přidal Dejmal.
Radnice si je vědoma, že tak může být na svou historii ještě více hrdá, a chce nejen po dlouhých desetiletích vydat novou publikaci, ale hodlá do ní zároveň zanést i všechna dosavadní zjištění. Poslední kniha věnovaná vyloženě městu Veselí nad Moravou a jeho historii vyšla v roce 1973, navíc byla zčásti poplatná své době. Motivací nám přitom bylo město Hodonín, kde se k obdobnému kroku rozhodli také přistoupit, uvedl místostarosta Vilém Reichsfeld.
Kniha tak určitě nebude jen nějakým opisem původní publikace, ale rozhodně přinese mnoho nových informací. Mezi ně patří například i objevy učiněné na náměstí Míru. Podařilo se nám tam nalézt několik shluků keramiky, podle kterých se dá uvažovat o intenzivním osídlení této části města již v průběhu pozdního středověku a dále raného novověku, tedy od 15. do 17. století, popsal nálezy učiněné před rokem vedoucí archeologického oddělení Masarykova muzea v Hodoníně Jaromír Šmerda.
Veselí nad Moravou vydalo v posledních letech několik publikací, přičemž jedna byla věnována regionu Veselska a poukazovala prakticky jen na významné osobnosti tohoto regionu. Poté vyšla dvojice knih Veselí ve fotografii. Připravovaná publikace má vyjít v roce 2011 a její rozsah je stanoven do 350 stran včetně fotografií. Vydáno má být dva tisíce výtisků.