Veselí má problém, vylidňuje se

Veselí má problém, vylidňuje se
Foto: ilustr., web
Zprávy 26 / 06 / 2013

Loni se ve Veselí narodilo jen 82 dětí, což je pouhá třetina v porovnání se sedmdesátými lety

Strategický plán, tak se jmenuje zneklidňující souhrnná zpráva vypracovaná zvláštní pracovní skupinou pro vedení města Veselí nad Moravou. Zneklidňující proto, že jako svoji největší výzvu, které bude muset radnice čelit, označilo zastavení poklesu počtu obyvatel.
Ve Veselí nad Moravou dnes žije 12 476 lidí. Pokud ale bude pokračovat současný trend, město bude mít možná už za deset let co dělat, aby dosáhlo na finance nutné na obnovu škol, rozvoj bydlení a infrastruktury. Financování těchto aktivit je totiž odvozeno od počtu obyvatel. „Loni se ve městě narodilo jen 82 dětí, což je historicky bezprecedentní údaj. Tak nízký počet novorozenců jsme dosud nikdy nezaznamenali,“ říká Petr Kolařík, místostarosta města. „Strategický plán, který byl předložen ke schválení zastupitelstvu, má dva stěžejní cíle. Snažit se zvýšit přitažlivost života v našem městě vytvořením vhodných příležitostí k uplatnění obyvatel. Tedy soustředit se na podporu podnikání, zaměstnanost, dopravu a rozvoj služeb. A vytvořit vhodné podmínky pro výstavbu zejména rodinných domků pro ty, kteří by chtěli v budoucnu ve městě žít, případně se sem přestěhovat.“
Ze statistiky města, která se týká porodnosti v letech 1967-2012, jasně vyčnívá rok 1974, kdy ve Veselí přišlo na svět 279 dětí. Současná naplněnost šesti mateřských škol, které jsou ve městě, je téměř stoprocentní. To ale zanedlouho nemusí platit. Město chce porodnost zvýšit i podporou staveb rodinných domů, která je spojena s investicemi do zasíťování pozemků. „Na podzimní zastupitelstvo už chystáme koncept podpory rodinného bydlení,“ sdělil druhý z místostarostů Petr Kolář.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace