Veselí oslovilo Hrad, chce vyznamenání pro Andrýska
Foto: iDobryDen.cz
K Čestnému občanství města Veselí, které Jan Andrýsek získal v roce 1991 za účast v protifašistickém odboji, by mohlo přibýt ještě jedno ocenění. Vedení města schválilo podání návrhu na udělení státního vyznamenání in memoriam. A naděje na prezidentovo ano nemusí být malá.
Z Kanceláře prezidenta republiky nám přišlo vyrozumění, že prezident Miloš Zeman se naším návrhem bude podrobně zabývat, sdělil Petr Kolář, místostarosta Veselí nad Moravou.
Kdo to byl Jan Andrýsek? Navzdory svému mládí převzal na sebe odpovědnost za životy mnoha lidí. Měl významný podíl na ilegálních přechodech osob prchajících před zatčením nebo s úmyslem vstoupit do československé zahraniční armády, odpovídá Petra Pavková, mluvčí města. Železničářští odbojáři si pro úkryt utečenců před gestapem vybrali ve Veselí nad Moravou hotel U Andrýsků, který stál přímo proti železničnímu nádraží. Často bylo nutné s převozem utečenců vyčkat na vhodný čas. Po udání se mohl Jan Andrýsek zachránit stejnou cestou jako odbojáři. Nabídku železničářů k převozu však odmítl, protože by útěkem ohrozil své rodiče.
Němci Jana Andrýska zatkli v březnu 1942 a lidový soud v Norimberku ho odsoudil na pět let.
Prošel několika koncentračními tábory s poznámkou RU - návrat nežádoucí. Po letech strádání a jen díky pevnému zdraví se vrátil domů na Moravu, doplnila mluvčí města Petra Pavková.