Veselí zůstane bez lékařské pohotovosti. Pacienti musí do Hradiště nebo Hodonína

Veselí zůstane bez lékařské pohotovosti. Pacienti musí do Hradiště nebo Hodonína
Foto: il.
Veselí nad Moravou Zprávy 28 / 06 / 2011

Několik měsíců dlouhé vyjednávání veselské radnice s jihomoravským hejtmanstvím o zachování služby první pomoci skončilo zmarem. Lékaři půjdou ve čtvrtek naposled do služby, pohotovost ve Veselí končí k poslednímu červnu. Od pátku 1. července si tak lidé budou muset hledat ošetření sami. Nejbližší pohotovost sídlí v šestnáct kilometrů vzdáleném Uherském Hradišti.
Zatímco radnice vysvětluje škrt tím, že manažersky ani finančně službu zajišťovat sama nemůže, krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý tvrdí, že město odmítlo řešení, které by jej nestálo ani korunu.
„Krajský úřad chtěl, aby pohotovostní službu zajišťovalo město. To ale není možné,“ vysvětluje místostarosta Petr Kolařík, který má oblast zdravotnictví ve své kompetenci. „Psali jsme kraji i dopis se žádostí o zachování pohotovosti, jeho názor to ale neovlivnilo,“ shrnul místostarosta Kolařík.
Naproti tomu radní Ryšavý tvrdí, že pohotovost se ve městě nemusela nutně rušit. Hejtmanství dalo už v lednu nejen Veselí možnost zajišťovat pohotovost dál v režimu takzvaného vícezdrojového financování. V praxi by to znamenalo finanční spoluúčast měst a kraje, který by ordinace dotoval částkou 500 tisíc korun ročně. Veselí toho nevyužilo, stejně jako návrhu, se kterým přišel Ryšavý v minulých dnech.
„Město dostalo nabídku provozovat LSPP za plnou dotaci kraje s objednáním u Nemocnice Kyjov. To znamená, že by to radnici nic nestálo,“ prohlásil radní, který už dřív představil novou koncepci lékařské pohotovosti v regionu. „Krajská rada ji schválila už loni na začátku prosince. Počítáme se zajištěním pohotovosti ve víceoborových lůžkových zdravotnických zařízeních v každém z okresů. Vždy se přitom jedná o jedno lůžkové zařízení. Přitom je splněna podmínka, aby šedesát procent území ve spádové oblasti zdravotnického zařízení lékařské služby první pomoci bylo dostupných běžnými dopravními prostředky do jedné hodiny.“
„Radní pro zdravotnictví ale zapomněl dodat, že by nás služba nestála peníze jen do konce letošního roku. Co bude od ledna 2012, to už nikdo neříká,“ reagoval místostarosta Kolařík. „Pokud jde o dojezd k lékaři, tak předpokládám, že lidé zvolí v případě potřeby cestu do blízkého Hradiště nebo do Hodonína.“
„Zrušení pohotovosti považuji za velkou chybu. Hrubě se mi to nelíbí. Proti šetření nic nemám, ale se snižováním standardu pro obyvatele nesouhlasím,“ říká Vilém Reichsfeld, opoziční zastupitel za SNK Veselská volba 2002.
Bývalý místostarosta Reichsfeld v souvislosti s rušením připomněl dotaci 1,5 milionu korun, kterou radnice uvolní v rámci oslav 750 let od založení města na výrobu kostelních zvonů. „Na zvony se peníze našly, na pohotovost ne. Je třeba také vidět, že ne všichni mají možnost odcestovat v případě nutnosti na pohotovost jinam. Mám tím na mysli především starší a tělesně postižené spoluobčany, kteří nemají vlastní auto. A také rodiny s dětmi, které cesta a náklady mohou zatížit.“
Místostarosta Kolařík podotkl, že pohotovost ve Veselí lidé nikdy příliš nevyužívali. „Rušení je jisté snížení komfortu, v reálu ale platí, že nemocní využívali pohotovost hlavně přes víkendy. Pohotovost nepatřila k vytíženým službám. Jelikož u nás nikdy nebyly patřičné laboratoře a rentgen, stejně jste museli cestovat za ošetřením jinam. Mám s tím osobní zkušenost,“ podotkl.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist