Vesnice roku přilákala jen trio, premiéru zažívají Boršice
Foto: Richard Klofáč / Boršice vyrukují do boje o titul Vesnice roku vůbec poprvé v historii.
Titul Vesnice roku obce na Uherskohradišťsku příliš neláká, do jubilejního 30. ročníku prestižní soutěže se přihlásil jen trojlístek Topolná, Ořechov a vůbec poprvé v historii Boršice. Už brzy na Slovácko dorazí hodnotitelská krajská komise. Kdo na krajském trůnu vystřídá Nedachlebice?
„Vesnice roku pro nás není jen soutěž nebo možnost získat ocenění, diplom. Je to příležitost se zastavit a uvědomit si, jak výjimečné místo společně s občany tvoříme. Boršice nejsou jen domy, silnice, budovy nebo upravená veřejná prostranství. Skutečnou hodnotu obce tvoří lidé, kteří zde žijí, pracují, pomáhají si, udržují tradice a pečují o okolí,“ svěřil se Petr Dula, starosta Boršic, které se pyšní bohatým spolkovým životem. Do dění v obci se zapojují škola, školka, hasiči, myslivci, vinaři a další spolky i sousedé. „Nejsme dokonalí. Každá obec má své starosti i výzvy. Ale máme něco nesmírně cenného - komunitu lidí s dobrým srdcem,“ vyzdvihl starosta.
Jestliže Boršice vyrukují do boje o titul Vesnice roku vůbec poprvé v historii, Ořechov podruhé a Topolná zkouší štěstí opakovaně. Víska od Ořechovského potoka premiérovou účast absolvovala před dvěma lety, kdy získala diplom za vesnickou knihovnu a Fulínovu cena za květinovou výzdobu v obci. Topolná má zatím ve sbírce diplomy za tradice a příkladnou obnovu obecních objektů.
Hodnotitelská krajská komise se v obcích objeví v červnu.