Vesnické spolky si oddechly. Ministerstvo upravilo pravidla pro EET

Vesnické spolky si oddechly. Ministerstvo upravilo pravidla pro EET
Foto: Ilustrační foto
Slovácko Zprávy 23 / 05 / 2017

„Starosto, to si máme kvůli tombole na sobotním plese pořídit elektronickou pokladnu?“ V regionu není starosty, který by na podobný dotaz nemusel v minulých měsících alespoň jednou odpovídat. Všem dalším telefonátům nakonec „odzvonil“ sám ministr financí Andrej Babiš, který couvl do kouta a uznal, že vesnické spolky nemají snahu vydělávat, ale udržovat tradiční akce.
Co je nového? Ministerstvo financí s definitivní platností rozhodlo o zvýšení hranice tržeb, do které spolky a další neziskové organizace nemusí evidovat tržby. Ze současných 175 tisíc jde o navýšení na 300 tisíc. „Cílem je evidovat pouze činnosti, které jsou významné a měly by potenciál konkurovat podnikatelským subjektům,“ uvedl generální ředitel Finanční správy Martin Janeček s tím, že tržby hrazené převodem z účtu na účet se do nového limitu nepočítají.
„Konečně se ujasnila pravidla, ve kterých jsme se vůbec neorientovali. Nikdo nevěděl, jak postupovat. V našem případě jde třeba o vyúčtování hasičského plesu a další spousty akcí, které přes rok pořádáme pro všechny obyvatele,“ oddechl si Josef Herman, starosta SDH Slavkov.
Změnu metodiky Finanční správy přijal s úlevou také slovácký senátor Ivo Valenta, který společně se slováckými starosty upozornil na nesmysl EET jako první. Senátor a starostové opakovaně poukazovali na fakt, že pokud by se původní limit 175 tisíc nezměnil, tak by do povinnosti používat EET spadla drtivá většina vesnických akcí. „Za toto vítězství jsem rád. Jde vidět, že náš společný boj, ve kterém jsem spojil síly nejen s mnoha starosty ze Slovácka, ale také se stovkami neziskových organizací, nebyl marný a že má smysl nenechat pražské úředníky vytvářet nesmyslné regulace a pravidla. Na druhou stranu jsem však přesvědčen o tom, že i nově stanovený limit 300 tisíc korun je částkou, kterou si úředníci vycucali z prstu, a není podložen žádnou pořádnou argumentací,“ prohlásil Ivo Valenta.
Spolky by podle senátora neměly být svazovány nesmysly podobnými EET. „Naopak bychom měli být vděčni za to, že právě spolky udržují kulturní a sportovní život na venkově. Tak už těmto aktivním a pracovitým lidem konečně přestaňme házet klacky pod nohy!“ prohlásil Ivo Valenta.
Podle Sdružení místních samospráv by se nový limit měl ještě zvednout, a to na rovných 500 tisíc. „Nový limit je sice krokem vpřed, ale je také nedostatečný. Proto navrhujeme půl milionu korun,“ reagoval na současnou úpravu Stanislav Polčák, předseda sdružení.
Starostka obce Komňa Jana Křižková, která byla vůbec první, kdo se loni obrátil na Ministerstvo financí s otevřeným dopisem na téma „nejasnosti výkladu zákona o ETT v případě venkovských spolků“, požaduje úplné zrušení EET. „Je nám jasné, že úplné zrušení EET je během na delší trať. My se snažíme prosadit, aby se povinnost elektronické evidence tržeb nevztahovala na živnostníky s obratem do jednoho milionu korun. Pro ty je každý zbytečný náklad navíc skoro až likvidační. A když to kvůli tomu zabalí provozovatel smíšeného zboží či hospodský na malé vesnici, je to prostě špatně,“ tvrdí společně se senátorem Ivo Valentou a dalšími slováckými starosty Křižková. „Služba zanikne a nic ji nenahradí. I kdyby EET skutečně měla nějaké reálné dopady do rozpočtu, čemuž osobně nevěřím, pak toto je příliš vysoká daň. Pokud stát klade stejné požadavky na firmy a spolky a nerozlišuje mezi živnostníkem a nadnárodním řetězcem, pak tu není pro občany.“
Systém EET funguje od loňského prosince, jako první se zapojily restaurace a ubytovací služby. Od března pak platí pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. K dnešku eviduje tržby na 147 tisíc soukromníků.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist