Věž kostela zahalilo lešení

Věž kostela zahalilo lešení
Foto: iDobryDen.cz
Bojkovice Zprávy 01 / 01 / 2021

Jihovýhodní věž kostela sv. Vavřince v Bojkovicích obehnalo lešení, dočká se nové střechy. Farnost totiž dosáhla na dotaci z ministerstva kultury. I tak ale bezmála polovinu nákladů pokrývá z darů a sbírek věřících.

Kdyby dotace zůstala jen zbožným přáním, věž zůstane nedotčena. „Investice počítá s kompletní výměnou šindelové krytiny a opravou krovů,“ informoval Petr Viceník, starosta Bojkovic.

Pozdně renesanční kostel je dominantou města, dostavený byl v roce 1656. Za 365 let prošel mnoha úpravami a rekonstrukcemi, poslední byla v roce 2006, kdy se dočkal výmalby.

Opravě věže požehnala dotace 469 tisíc korun z ministerstva kultury, 150 tisíc korun uvolnilo z rozpočtu město. „Rekonstrukce přijde na 1 055 000 korun, spoluúčast farnosti je tak 436 tisíc korun,“ informoval na Facebooku Jiří Doležel, bojkovický farář. Na financování se tak výraznou měrou podílejí dary a sbírky věřících. Zářijová sbírka při jedné z nedělních mší vynesla 25 300 korun.

V Bojkovicích věří, že v příštím roce přijde na řadu i druhá věž.

Tagy článku

TOPlist