Věznice už nechátrá, probíhají průzkumy a rodí se projektová dokumentace
Foto: Spolek Memoria / Spolek Memoria stále pořádá mimořádné prohlídky bývalé věznice, nejbližší je na programu na státní svátek 28. října.
Ještě je to stále běh na dlouhou trať, ale rekonstrukce nechvalně proslulé bývalé věznice v Uherském Hradišti se krůček po krůčku blíží. Aktuálně se rodí projektová dokumentace, na kterou naváže žádost o stavební povolení. Když všechno půjde podle plánů, v roce 2027 areál v centru města obsadí stavební četa.
„Bývalá věznice už není jen chátrající budovou. I když to na první pohled možná není vidět, správce objektu provádí průběžnou údržbu, včetně zásadních oprav střechy. Souběžně jsou spolu s potřebnými průzkumy v plném proudu přípravy na stavební proměnu areálu,“ prozradil Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. „Práce na záchraně výjimečné kulturní památky probíhají podle harmonogramu, v červnu jsme podali žádost o územní rozhodnutí a aktuálně probíhá druhá fáze zpracování projektové dokumentace. Jejím výsledkem bude zejména žádost o stavební povolení,“ potvrdila Michaela Tesařová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který má od roku 2017 objekt ve správě. Úřad úzce spolupracuje s městem, orgány památkové péče a dalšími dotčenými institucemi, včetně spolku Memoria, který pořádá vzdělávací exkurze pro studenty a připomíná veřejnosti pohnutou historii věznice a osudy vězněných.
Do zrekonstruované věznici se přestěhují justiční složky, vedle kterých ožije i dlouho očekávaný památník totality. Moravské zemské muzeum, budoucí hlavní provozovatel, na expozici vypíše v dohledné době veřejnou soutěž. Muzeum-památník vyžaduje historické bádání. Stávající výzkum je zaměřený na všechna dotčená období a zásadní dějinná témata spojená s věznicí. Pozornost se přitom zaměřuje na jednotlivé případy, politické i kriminální, a jejich aktéry. Snahou je rovněž objasnit proměny funkcí jednotlivých částí objektu a propojit je s osudy konkrétních lidí. Přímo ve věznici tak dochází k podrobnému mapování prostor, identifikaci a záznamům nápisů nebo různých stop na stěnách a dalších površích. V archivech pokračuje zjišťování obsazení cel, kanceláří a dalších místností. „Zejména práce ve věznici samé je teď naléhavá, protože jakmile se rozjedou stavební úpravy, určité vrstvy se logicky ztratí. Proces bádání však není ohraničený dobou přípravy muzea-památníku, historický výzkum bude jednou z podstatných náplní jeho činnosti i v budoucnu,“ uvedla Anna Stránská, předsedkyně spolku Memoria - Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti, s tím, že stále probíhají mimořádné prohlídky objektu. Nejbližší byla na programu na státní svátek 28. října.
Autentické prostory věznice je však možné si prohlédnout i prostřednictvím aplikace Za zdí, která nabízí fascinující pohled na areál z ptačí perspektivy, interaktivní výslechy z dob komunismu nebo návštěvu 3D samotky. „Hradišťská věznice v sobě koncentruje osudy tisíců lidí a jejich blízkých, od tragických i hrdinských příběhů až po zážitky z absurdně zamřížované školní družiny. Po desetiletí jsme chodili kolem dědictví uprostřed města i společné paměti, ať už lhostejní, udivení nebo bezradní. Věřím, že to období je definitivně za námi,“ dodala Stránská.
Realizace stavby je plánovaná na léta 2027 až 2029.