Vichřice poničila obecní lesy, škoda je 1,5 milionu korun
Foto: Josef Jančář / Smrky náporu vichru neodolaly.
V Šumicích odstraňují následky letní větrné bouře, která se vyřádila na obecních lesích. Těžká technika aktuálně těží poničené stromy, dřevo půjde na prodej. Lesní hospodář škodu odhadl na 1,5 milionu korun.
„Jelikož máme lesní majetek pojištěný, škoda je předmětem pojistné události. Silná vichřice se opřela do třicetiletých až čtyřicetiletých smrkových porostů od západu a na ploše až čtyř hektarů polámala nebo jinak poškodila asi tisíc kubíků jehličnanů a na tři sta kubíků dalších porostů, převážně dubů,“ informoval Josef Jančář, starosta Šumic.
Třebaže vichr pustošil obecní lesy už koncem června, těžká technika se vydala na místo zkázy až v těchto dnech. „Čekali jsme na kapacitu lesní firmy, smrkové porosty se totiž musí kvůli bezpečnosti těžit harvestorem,“ vysvětlil starosta s tím, že obec vlastní 247 hektarů lesních porostů. „Uvidíme, za kolik vytěžené dřevo prodáme, rozdíl nám snad pokryje pojistné plnění,“ věří Jančář.
Vichřice poslala k zemi smrky, které měly ještě půl života před sebou. Obvykle se totiž těží až v 80 letech.
Obecní lesy v Šumicích však trápí i kůrovec, který napadá smrkové porosty a způsobuje velké škody. „I když jsou obecní lesy většinou listnaté, kůrovci jsme se nevyhnuli. Za poslední tři roky jsme vytěžili tři hektary napadených porostů a v současnosti máme jednu napadenou lokalitu o rozloze 0,3 hektaru,“ potvrdil Jančář s tím, že obec v minulosti bojovala i s usycháním jasanů. „Stromy silně poškodily kořenové hniloby, doprovázené symptomy odumírání větví s příznaky komplexního chřadnutí a výskytem lýkohuba jasanového. Jasany zkrátka usychají a musí se vytěžit, nemocné a suché najdeme v povodí Ovčírky i Olšavy,“ prozradil starosta. Na Žebráčkách už obec vytěžila dva hektary jasanů, na jejich místě vysadila duby.
S náhradní výsadbou počítá i po vytěžení vichřicí poničených smrků.