Vinaři se bouří, peticí bojují proti zavedení spotřební daně na víno!
Foto: Facebook / Vinaři protestují proti zavední spotřební daně, některé může zlikvidovat.
Vinaři se bouří! Ze židle je zvedl návrh ministerstva financí, který počítá se zavedením spotřební daně na tichá vína. Svaz vinařů aktuálně spustil petici, kterou houfně podepisují i vinaři ze Slovácka. Zdanění vína je totiž zbaví konkurenceschopnosti, sníží zájem o česká a moravská vína a zvýší byrokracii.
„Jestli návrh projde, očekávám velké problémy, u některých vinařů až likvidační. Stát ani nevybere částku, jakou si maluje, a navíc utlumí vinařství i navazující cestovní ruch,“ kroutí hlavou Zbyněk Vaďura, vyhlášený vinař z Polešovic, podle kterého zavedení spotřební daně přiměje lidi jezdit pro víno za hranice. Třeba do Rakouska. „Stejně jako jezdí za cenově dostupnějšími potravinami do Polska, pojedou pro levnější víno,“ je přesvědčený Vaďura. Stát podle něj jen řeší vlastní neschopnost. „Vinaři dřou jako mezci, aby látali díry v hospodaření státu, to je přece totální nesmysl,“ zdůraznil.
Svaz vinařů už vyrazil do boje, spustil petici proti zavedení spotřební daně na tichá vína, pod kterou přibývá podpisů jako hub po dešti. „Zdanění katastrofálně poškodí vinařství a vinohradnictví v Česku, sníží zájem spotřebitelů, přinese ztrátu konkurenceschopnosti vinařů a velká část produkce se vlivem nulové sazby v okolních státech přesune do zóny šedé ekonomiky. Vinaře a vinohradníky navíc zatíží další administrativou, která navýší byrokratický aparát,“ píši signatáři petici, kterými jsou vedle Svazu vinařů ještě Jihomoravský kraj a Národní vinařské centrum.
Vinaře podporují i komunální politici. „Se záměrem ministerstva zásadně nesouhlasím, Česko se tak stane takřka jedinou evropskou zemí, kde si stát hojí svoji neschopnost hospodařit s veřejnými financemi na lidech, kteří udržují tradici, starají se o historický a dlouhodobě udržitelný ráz krajiny,“ prohlásil třeba Michal Dvouletý, zastupitel Zlínského kraje. Vinaři platí daň pouze ve Francii, její výběr ve výši 0,04 euro/l však putuje zpět do marketingového podpůrného fondu pro víno. „U nás zase už patnáct let odvádíme z každého litru 50 haléřů do Vinařského fondu, takže ani ve Francii nejsou výjimkou,“ připomněl Vaďura.
Ministerský záměr počítá se zvýšením základní sazby spotřební daně u tichého vína z 0 korun na úroveň vína šumivého, tedy 23,40 Kč/l. Stát si tak polepší o 1,8 miliardy korun. „Věřím, že návrh neprojde. Jinak nás čekají krušné časy,“ je přesvědčený vinař z Polešovic.