Vinaři se brodili po kolena ve sněhu

Vinaři se brodili po kolena ve sněhu
Foto: sal
Polešovice Zprávy 04 / 02 / 2019

Sněhová nadílka potěšila vinaře na Uherskohradišťsku, mráz a bílá peřina totiž po suchém létu přinesou do jejich vinohradů tolik potřebnou vláhu a zničí škůdce. A tak jim ani moc nevadí, že se mezi řádky révy brodí po kolena ve sněhu.
„Je to tak, místy máme ve vinici až třicet centimetrů sněhu. Děti si to určitě užívají, ale pro nás je to dřina. Není jak úředníkům, jímž jsem kdysi býval…,“ říká s úsměvem Zdeněk Habrovanský, jednatel Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích.  „Hlavní ale je, že půda dostane potřebnou vláhu, loňský rok byl extrémně suchý,“ dodal.
Za největší aktuální hrozbu považuje tuhé mrazy, největší silou zatím udeřily ve středu, kdy v polešovické vinici naměřili -12 °C. „Předpověď meteorologů je naštěstí příznivá, zatím to na podobné mrazy už nevypadá,“ těší Habrovanského, který společně s týmem zaměstnanců na bezmála 16 hektarech pečuje o 60 tisíc hlav révy. „Zima nezima, stále střiháme, abychom vinohrad připravili na příchod jara. Zásadně chodíme vždy nejdál, kam se dostaneme, nejbližší místa si necháváme na horší klimatické podmínky. Všechno musíme stihnout do 22. března, zatím jsme v jedné pětině,“ prozradil šlechtitel, který je spolupodepsaný pod stolní odrůdou Pola, modrým Sevarem a bílou aromatickou odrůdou Mery.

TOPlist