Viník dopaden! Kdo jej potrestá?

Viník dopaden! Kdo jej potrestá?
Veselí nad Moravou Zprávy 24 / 07 / 2008

Vypuštěný bazén veřejného koupaliště byl vyhodnocen pouze jako přestupek!

Když na počátku letních prázdnin otřásl Veselím nad Moravou případ vypuštěného bazénu místního koupaliště, málokdo zřejmě očekával, že pachatel bude rychle dopaden. Stalo se! Policisté na případu zabrali a viníka nejenže dopadli, ale už i usvědčili. Zdálo by se, že potrestání již nebude složité, ale ouha. Vandalský čin byl posouzen pouze jako přestupek a měl by být tedy vyřešen před přestupkovou komisí městského úřadu. Ten se ovšem brání, že případ, ve kterém vznikla škoda za více než osmdesát tisíc korun, by měl být překvalifikován na trestný čin, a rozhodnout by tedy o něm měl soudce.
„Mohu potvrdit, že pachatele se operativním šetřením podařilo dopadnout a ke svému činu se již přiznal. Svůj čin vysvětlil tím, že se na koupališti koupal po zavírací době a přitom se dostal k ventilům, kterými začal točit. Když zjistil, že z bazénu začíná vytékat voda, snažil se dát ventily zpět do původního stavu. V přesvědčení, že je vše již v pořádku, poté koupaliště, na které vnikl neoprávněně, opustil,“ sdělil tiskový mluvčí hodonínských policistů Petr Zámečník, podle něhož byl hledaným vandalem místní sedmnáctiletý mladík.
Podle šetření policistů tedy bazén nebyl vypuštěn úmyslně a případ vyhodnotili jako přestupek. „Pokud by se jednalo o případ trestného činu poškozování cizí věci, úmysl musí být prokázán, a to v tomto případě nelze. Spis proto bude předán na městský úřad ve Veselí nad Moravou, kde jej bude řešit přestupková komise,“ vysvětlil Zámečník.
S překvalifikací na delikt méně závažné úrovně rozhodně nesouhlasí vedoucí Služeb města Veselí Vilém Jančík. „Jen na vodě a chemikáliích byl způsobena škoda za osmdesát tisíc korun, když se k tomu započítají i nutné náklady na energii pro provoz čerpadel a ušlý zisk, částka ještě naroste. Jsem přesvědčen, že by se případ měl šetřit jako trestný čin.“
Poněkud v rozpacích jsou i úředníci působící ve Veselí na radnici. „S případem, ve kterém by vznikla tak rozsáhlá škoda, jsme se v přestupkové komisi ještě nikdy nesetkali. Ke konkrétnímu případu nemohu nic říci, ale obecně platí, že pokud škoda přesáhne pět tisíc korun, předáváme, po poradě s vedoucím, celou záležitost na okresní státní zastupitelství, kde žádáme, aby byl případ překvalifikován na trestný čin,“ uvedla Jana Ivanová, která má na starosti přestupky. Úředníci by totiž zřejmě nemohli jen na základě svého rozhodnutí požadovat náhradu škody v tak vysoké výši.
O případu proto zřejmě bude muset rozhodnout okresní zastupitel, který se ovšem do okamžiku, kdy bude mít spis v ruce, nechtěl vyjádřit. Město mezitím přijalo bezpečnostní opatření, aby k podobné situaci již příště nedošlo. Ventily nechalo vyšroubovat a na koupališti zavedlo pravidelnou noční hlídku. 

autor: ZDENĚK HYNEK
TOPlist