Virtuální projekt budí emoce, petice je včasným varováním!
Foto: iDobryDen.cz
Petice obyvatel Uherského Hradiště proti zamýšlené výstavbě dvou bytových domů v ulici Mánesova vzbudila bezmála hodinovou diskuzi zastupitelů, kteří na projektu soukromého investora nenechali nit suchou. Sdílí obavy lidí. Má to však háček. Oficiálně žádný záměr neexistuje, neleží na stole městského architekta ani stavebního úřadu…
„Zásadně nesouhlasíme s výstavbou nových bytových domů, trváme na zachování stávající podoby sídliště Malinovského,“ píše se v petici, kterou podepsalo 200 lidí. Obávají se hlavně zvýšení silničního provozu, problémů s parkováním, ale i narušení statiky okolních rodinných domů.
„Petentům rozumím, jen mám trošku obavy, že děláme účet bez hostinského… Žádný projekt soukromého investora, který bychom prostudovali a připomínkovali, na stole nemáme, petice zkrátka předbíhá dobu,“ reagoval Ivo Frolec, místostarosta Uh. Hradiště.
„Připravujeme odpověď podle zákona, ale nemůžeme se vyjadřovat k něčemu, co se ještě nenastalo. Ale jestli autoři petice chtěli vzbudit pozornost, tak se jim to povedlo,“ navázal na koaličního kolegu starosta Stanislav Blaha, podle kterého projekt, jak jej prezentují petenti, nemůže najít zastánce.
„Jejich obavy naprosto chápu. S projektem však zatím žádný investor nepřišel. Když se přece jen objeví, určitě si na něj dáme pozor. Lidé taky mají možnost ovlivnit jej jako účastníci stavebního řízení,“ dodal starosta. „Kdyby měli pravdu, jde o obludný projekt. Ale bavíme se ve virtuální realitě, žádné důkazy o projektu neexistují a už pomalu hasíme požár…,“ divil se i zastupitel Antonín Mach.
Lidé každopádně argumentují zahuštěním sídliště, zvýšením silničního provozu, problémy s parkováním, ale třeba i zastíněním oken, zamezením výhledu, úbytkem travnatých ploch, vykácením vzrostlých stromů a v neposlední řadě ohrožením statiky rodinných i bytových domů. U řady z nich se ostatně v důsledku špatného geologického podloží a v závislosti na stavu spodní vody neustále objevují praskliny.
„Lokalita leží na štěrkovém podloží, které je podle posudků nestabilní, má na svědomí praskliny na rodinných domech a jeden bytový dům je už dokonce svázaný lany, protože byl staticky narušený. Případnou výstavbu je opravdu nutné vzhledem k podloží zvážit, z domy to může zacvičit… ale je to věštění z křišťálové koule,“ upozornil Čestmír Bouda, který se s petenty osobně sešel. Jejich obavy jsou podle něj podložené řadou dokumentů, včetně znaleckých posudků.
Petice upozorňující na možnou výstavbu podle informací DOBRÉHO DNE není první, jedna se zhruba 30 podpisy už před časem skončila „v koši“. Odpověď radnice obavy obyvatel nerozptýlila, proto se zrodila petice č. 2… „Jestli se tohle líbí městskému architektovi a řekne, že je všechno v pořádku, tak není něco v pořádku na útvaru městského architekta,“ nebral si servítky Ivan Karpeles, opoziční zastupitel, podle kterého lidem přidělala vrásky i loňská změna územního plánu. Zastupitelé totiž spojení: zahušťování stávající zástavby je nepřípustné změnili na: zahušťování stávající zástavby nad únosnou míru je v zásadě nepřípustné. „Otázkou je, kdo určuje únosnou míru. Městský architekt nebo 200 lidí, kteří tady žijí a podepsali petici proti výstavbě?“ ptá se Karpeles.
„A ještě hrozí, že stavební úřad spojí stavební řízení s územním a než lidé cokoliv podniknou, vydají stavební povolení. Ostatně důkazem jsou dva bytové sedmipodlažní domy v Zahrádkách, které vyrostou jen čtrnáct metrů od balkónů stávajících bytovek…,“ varuje Jan Zapletal, další z opozičních zastupitelů.