Viru chřipky počasí nevadí. Útočí v teple i chladu
Foto: iDobryDen.cz
Onemocnění chřipkou může mít různou intenzitu. Lidé s lehkým průběhem, které ani jako chřipka nemusí vypadat, roznáší infekci mezi ostatními, říká Hana Tkadlecová, ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Nicméně nejdůležitější je přímá nákaza, až na druhém místě je přenos chřipky nepřímo, přes kontaminované předměty a povrchy, proto je tak důležité i mytí rukou.
Jaký typ chřipky letos udeřil a čím je charakteristický? Jedná se o typ, který je něčím výjimečný?
V letošní sezóně zatím převažuje chřipka typu A/H3N2, která nahradila po několika sezónách virus A/H1N1. Mimořádné vlastnosti tohoto viru zatím zjištěny nebyly. Epidemii tento typ viru chřipky způsoboval i v minulosti.
Jak je možné, že je chřipka na postupu ve dnech, kdy je hluboko pod nulou? Jaký je vůbec vliv počasí na šíření chřipky a dalších respiračních onemocnění?
Protože chřipka se většinou šíří při úzkém kontaktu s nemocným a k tomu dochází uvnitř budov - ve školách, na pracovišti, na úřadech, v obchodech. Viru chřipky chladné počasí vadí méně než počasí teplé a suché. V chladu či mrazu virus určitě přežije déle. Nicméně nejdůležitější je přímá nákaza, až na druhém místě je přenos chřipky nepřímo, přes kontaminované předměty a povrchy, proto je tak důležité i mytí rukou. Nejdůležitější ale pro šíření chřipky v populaci je přítomnost dostatečného počtu vnímavých jedinců. To znamená, že pokud by většina z nás chřipku daným typem prodělala nebo pokud by byla většina z nás očkovaná, chřipková epidemie v danou chvíli nevznikne.
Jak poznám, že jsem se nakazil zrovna chřipkou?
Často se chřipka zaměňuje za jiné virové či bakteriální infekce. Většina lidí říká i v průběhu roku: mám asi chřipku, a myslí tím nachlazení či jinou virózu. Onemocnění chřipkou může mít různou intenzitu. Lidé s lehkým průběhem, které ani jako chřipka nemusí vypadat, roznáší infekci mezi ostatními. Jen podle klinických příznaků se nedá chřipka stoprocentně diagnostikovat, je k tomu zapotřebí speciální vyšetření. Nicméně se odhaduje, že v chřipkové epidemii je minimálně polovina onemocnění způsobena právě virem chřipky. Typická chřipka vzniká náhle z plného zdraví, kdy je člověk nemocí donucen si lehnout. K příznakům chřipky patří bolesti hlavy, svalů, kloubů, horečka, zimnice, schvácenost, velká únava, suchý kašel. Někdy se k horečkám může přidat i žaludeční nevolnost. Rýma ani produktivní kašel k typickým příznakům počínající chřipky nepatří, nicméně se můžou po několika dnech přidat, když na chřipku nasedne další onemocnění, což je zase pro chřipku typické, že po ní často následují další infekce a člověk se dostává zpět do kondice i několik týdnů. Na rozdíl od běžných nachlazení.
Co je nejúčinnějším lékem na chřipku?
Klid na lůžku, spánek, dostatek tekutin, symptomatické léky. Při těžkém průběhu je třeba vyhledat lékaře, v některých případech je nutná hospitalizace a pak mohou přijít na řadu antivirotika.
Jsou mezi ohroženými nákazou také lidé, kteří chřipku nikdy neměli? Proč se někomu chřipka vyhýbá?
Každý jsme jedinečný. Chřipkou člověk neonemocní každý rok, ale většinou v delších intervalech. Záleží na jeho vnímavosti, jestli se s daným typem chřipky setkal v minulosti, jak moc si jeho imunitní systém infekci pamatuje, tedy kolik má protilátek, a v jaké se momentálně nachází fyzické a psychické kondici. Těch faktorů je velmi mnoho a ani my sami nejsme schopni odhadnout, kdo v danou chřipkovou sezonu onemocní a kdo ne. Určitě jsou mezi námi jedinci, kteří jsou málo nemocní, jejich imunitní systém se s virovými infekcemi umí velmi dobře vypořádat, třeba i bez klinických příznaků. Částečně se tomu dá pomoc otužováním, dobrou fyzickou kondicí, a částečně je to dáno genetickou výbavou.