Vláda rozhodla, holiči, ať stříhají doma nebo psy...

Vláda rozhodla, holiči, ať stříhají doma nebo psy...
Foto: archiv  /  Robert Hájek vládní nařízení jen těžko rozdýchává.
Uherské Hradiště Zprávy 23 / 11 / 2020

Vládní opatření v boji proti koronaviru stále vyvolávají emoce a nepochopení, ze židle nadzvedávají hlavně živnostníky, kterých se bezprostředně dotýkají. Ve frontě kritiků stojí také kadeřníci, kterým vláda zavřela provozovny. Paradoxně však podle platných pravidel mají možnost stříhat zákazníky doma…

„To je zcela v rozporu s vlastním smyslem vládních nařízení, jejichž snahou je minimalizovat riziko šíření nákazy,“ kroutí hlavou Robert Hájek, majitel holičství Robert´s Barber shop v Uherském Hradišti, který pro udržení živnosti udělal maximum. Vytvořil velmi bezpečné pracovní prostředí pro sebe, zaměstnance i zákazníky, když do vybavení provozovny investoval nemalé finanční prostředky. Zbytečně. Vládní opatření dolehla nekompromisně i na něj.

„Jsem schopný zajistit, že dovnitř vejde pouze jeden člověk, který se dopředu objedná na konkrétní službu a čas. Mám jeho telefonický kontakt i e-mail. Hned za vstupními dveřmi mám elektronický teploměr, který zákazníkovi změří teplotu a nad 37 stupňů Celsia to hlasitě signalizuje. Provozovnu jsme vybavil dvěma bezdotykovými dávkovači dezinfekce, po každém zákazníkovi mohu vydezinfikovat vše, čeho se dotkl, včetně křesla, ve kterém seděl,“ odtajnil bezpečnostní opatření Hájek, který navíc každý večer zapíná germicidní lampu, likvidující všechny bakterie a viry. Toalety má zvlášť pro muže, ženy i personál. „I přesto ale nesmím živnost provozovat,“ zlobí se Hájek.

A tak není divu, že za výsměch považuje informaci z oficiálního vládního webu covid.gov.cz, která dává zelenou provozování holičských služeb u zákazníků doma. „Vláda mi tak vzkazuje, že ve svém zabezpečeném holičství, kde mám zajištěný veškerý hygienický a epidemický komfort, pracovat nemůžu, ale mám vyrazit do domácností ostříhat tatínka, bratra, syna a možná i souseda, který přiběhne, když se dozví, že přijel holič. A nikdo přitom nebude dbát žádného hygienického opatření. To mi prostě hlava nebere,“ diví se Hájek, který upozornil ještě na jeden paradox. Na Slovensku, jehož hranice jsou od Uherského Hradiště jen několik desítek kilometrů, jsou všechna kadeřnictví otevřena.

Ministerstvo zdravotnictví však trvá na tom, že bylo nutné uzavřít provozovny, aby došlo ke snížení mobility lidí a jejich hromadění v provozovnách. "Poskytování služeb u klienta není zakázáno, byť ho z důvodu aktuální epidemiologické situace nedoporučujeme. Jelikož je nařízeno omezovat kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru, neměli by si klienti zvát domů poskytovatele služeb, pokud to není skutečně nutné," uvedl Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Tagy článku

TOPlist