Vlk se nažral, koza zůstala celá. Rybáři zaplatí pokutu pět tisíc
Foto: iDobryDen.cz
Kauza rybářů z Kostelan nad Moravou je u konce, po odvolacím verdiktu ministerstva životního prostředí zaplatí pokutu 5 tisíc korun. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) jim přitom za ničení stanoviště a usmrcování ropuch obecných v přírodní památce Tůň u Kostelan hrozila až milionovým „flastrem“. I když se rybáři necítí vini, zaplatí.
„Závěr, který po našem odvolání vydalo ministerstvo po dvou letech výslechů, prohlídek a kontrol, je v podstatě jednoduchý a v duchu hesla Vlk se nažral a koza zůstala celá,“ prohlásil Radek Miškeřík, hospodář kostelanských rybářů. „Ministerstvo konstatovalo, že jediným naším pochybením je, že jsme před vybagrováním a odtěžením části sedimentu neměli vyřízenou výjimku k zásahu. Všechna ostatní obvinění byla vyvrácena,“ dodal Miškeřík.
Za prokázaný nedovolený zásah do přirozeného vývoje zvláště chráněných druhů přitom rybářům hrozila až milionová pokuta. „Za jejich usmrcení může inspekce udělit pokutu až dva miliony korun,“ prohlásil loni v květnu Jiří Ovečka, mluvčí ČIŽP.
Rybáři jakékoliv pochybení od začátku odmítali, podle hospodáře jen odstraňovali sediment a chráněnou žábu ani lokalitu nijak neohrozili. „Když zkušební sondy odhalily, že výška nánosu je průměrně dva metry a zbytkový sloupec vody maximálně 0,8 metru, naplánoval jsem prohloubení části vodní plochy u instalovaného provzdušňovacího čerpadla a organický nános jsme přemístili do břehů. Vytvořili jsme tak přezimovací jámu pro ryby a zabránili jejich úhynu v zimě, kdy voda zamrzá až na dno,“ prohlásil Miškeřík.
Dodavatelskou firmu však „zpoza buku“ vyfotil zaměstnanec krajského úřadu a utíkal s „úlovkem“ na ČIŽP. „Údajně byla přejeta ropucha, na žádné z fotografií však není nic vidět,“ kroutí hlavou Miškeřík. A tak jeho jediným prohřeškem bylo, že neměl k zásahu povolení… „Ortel ministerstva řekl vše. I to, že se jednalo o správný zásah ve správnou dobu, jak určuje platný plán péče o přírodní památku Tůně (mimochodem majetek kostelanských rybářů - pozn. autora), který vydala Agentura ochrany přírody. Ministerstvo dokonce napsalo, že se v rámci obvinění z usmrcování zvlášť chráněného živočicha mohlo jednat o pomluvu,“ dodal Miškeřík.
Za chybějící lejstro rybáři dostali minimální možnou pokutu 5 tisíc korun, původní od ČIŽP byla čtyřikrát vyšší. „I když jsme zvažovali další kroky, už nic podnikat nebudeme. Každopádně jsem přesvědčený, že se vše dalo řešit selským rozumem na místě a hned, nikoliv dva roky, a mohli jsme se věnovat jiné záslužnější a nehonorované práci na rybářských revírech než vysvětlování a zdůvodňování našich činů státnímu placenému úředníkovi,“ poznamenal ještě hospodář.