Vnitro vystrašilo obce. Chce jim vzít matriky a úředníky nabrat na radnice
Foto: sal / Mezi matriční úřady, které se mají rušit, patří i ten v Kostelanech nad Moravou.
Konec matrik na malých obcích? Zatím to tak vypadá. Ministerstvo vnitra je chce od ledna zrušit všude tam, kde ročně uskuteční méně než dvacet takzvaných prvozápisů, tedy záznamů o narození, sňatcích, registrovaných partnerstvích a úmrtí. V celé zemi jde o bezmála 450 obcí, na Slovácku cítí ohrožení na patnácti místech. Všude se domnívají, že pokud by se měly matriční úřady rušit, tak jen po dohodě s obcí a na její vlastní žádost. Vnitro se přitom drží pouze informací ze statistik, podle kterých by novinka měla přinést do státní pokladny až 150 milionů korun ročně.
Starostové naštěstí nejsou ve své snaze zvrátit situaci sami, na jejich straně už stojí Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) a do zástupu se přidávají také někteří politici. Třeba slovácký senátor Ivo Valenta považuje ministerské plány za skandální.
Ministerstvo vnitra se asi zbláznilo. Je pro mne absolutně nepřijatelné, aby stát rušil matriky na malých obcích. Tím by totiž pouze zarazil další hřebíček do rakve života na venkově. Místo toho, aby se stát staral o to, jak zabránit vylidňování venkova, tak přichází s devastujícími nápady, říká Ivo Valenta. A připomíná, že po zavedení EET a zákazu kouření, které se postaraly o zavírání vesnických hospod, je tady další rána. Stát chce nakonec připravit občany těch nejmenších obcí také o tu základní agendu, kterou mohli ještě vyřizovat u sebe doma, aniž by museli kamkoliv dojíždět, dodal senátor.
Slovácký senátor se proto obrátí nejen na ministerstvo vnitra, ale také na celou vládu. A jsem rád, že v tomto ohledu táhneme za jeden provaz jak s Akademií samospráv, tak Sdružením místních samospráv. Tento boj za malé obce a ochranu samosprávy před státní zvůli prostě nevzdáme, slíbil Ivo Valenta.
Místopředseda SMS ČR Jan Sedláček upozorňuje, že agenda matričních úřadů se neomezuje pouze na prvozápisy. Jedná se také o změny jmen, příjmení, určení otcovství, zvýšily se také žádosti o nahlížení do matričních knih ze strany lidí, kteří dohledávají své předky, ale také další matriční činnosti, jako je dohledání matričních údajů a zápisů pro úřady, notáře a podobně. Veškerá agenda by se logicky přelila na úřady větších obcí, kde by v řadě případů muselo dojít k posílení personálních kapacit, u kterých bude nutné zajistit odpovídající vzdělání a především odbornou způsobilost pro výkon funkce matrikáře, poznamenal k tomu Jan Sedláček.
Na seznam obcí, kde mají o matriční úřad přijít, patří rovněž Hradčovice, kde úřad slouží také obyvatelům sousedních Veletin a Drslavic. Starosta Jan Popelka se škrty zásadně nesouhlasí, což vyjádřil také v dopisu náměstkovi ministra vnitra Petru Mlsnovi. Jestliže ministerstvo vidí v činnosti obecních matrik v prvé řadě především výkon v prvozápisech, je to poněkud zkreslené a zavádějící. Třeba v tom, že pokud jde o novorozence, je přece přirozené, že děti se rodí v městských porodnicích. Prvozápisy jsou tak v činnosti matrik tam, kde se porodnice nachází. Zapomíná se také na to, že úkony matriky v případě svateb a pohřbů jsou činěny nejen na bázi civilního, ale zejména církevního charakteru. Tady je matrika, respektive obec, úzce propojena s farností. Spolupráce je taková, že matrika vše vyřídí pod jednou střechou. S tím se třeba vůbec nepočítá, vysvětluje starosta Jan Popelka s poznámkou, že v obci se také koná spousta svateb lidí z okolí nebo ze zahraničí, a ty zajišťuje obecní matrika. Zapomíná se také na fakt, že obce mají vlastní matriční knihy historického charakteru. Jestliže přijde někdo, kdo bude chtít vyhledat informace o svých předcích, jde o záležitost matriky v místě. S tímto třeba argumentace ministerstva vnitra nepočítá, zdůraznil starosta Hradčovic.
Kde se na Slovácku mají k 1. lednu 2019 rušit matriky: Boršice u Blatnice, Březolupy, Březová, Hradčovice, Horní Němčí, Jalubí, Kostelany nad Mor., Nedachlebice, Nedakonice, Ostrožská Lhota, Prakšice, Pašovice, Starý Hrozenkov, Traplice, Vlčnov.