Vnorovy vyzkouší i bezdrátové vysílání

Vnorovy vyzkouší i bezdrátové vysílání
Vnorovy Zprávy 05 / 07 / 2010

Obecní rozhlas budí spící děti

Místo psaní varovných SMS, které zavedli ve Veselí nad Moravou, vsadili v sousedních Vnorovech na vylepšení obecního rozhlasu. Informace šířená rozhlasem je podle místních zastupitelů pro lidi mnohem účinnější. U šíření zpráv z amplionů je prý navíc pojistka, že se zpráva dostane k většímu počtu lidí. A pokud by snad někdo oznámení o blížící se povodni nebo vichřici přeslechl, donese se k němu od sousedů.
Že se rozhodli správně, o tom místostarostu obce Pavla Chudíka přesvědčila vlastní zkušenost. „Manželka pochází z Troubek, které byly před několika dny pod vodou. Když se povodeň blížila, byla u nás ve Vnorovech zrovna její babička. Přišla jí varovná SMS, ale až v jedenáct hodin. Zpráva přitom byla tři hodiny stará…“
Při rozhodování čemu dát přednost, jestli zprávám do mobilu nebo přes rozhlas, sehrály roli peníze. Na rozdíl od Veselí, kde občan může po zaplacení tří korun za aktivaci počítat s bezplatnými SMS zprávami, by ve Vnorovech nesla všechny náklady obec. Zatímco Veselí zavedlo službu ve spolupráci s jihomoravským hejtmanstvím, Vnorovy by soukromé společnosti platily za každou zprávu korunu. „Možná se to někomu bude zdát jako zanedbatelná částka, ale proč vůbec platit? Vycházíme z toho, že kdyby už mělo jít o skutečně krizovou situaci, tak je pro nás lepší vyhlásit nebezpečí rozhlasem. Ten lidi třeba v noci vzbudí rychleji než esemeska, která jen pípne. V krizové situaci se navíc asi jen málokdo pídí po mobilu,“ řekl Chudík.
Vnorovy kvůli lepšímu pokrytí svým rozhlasem už oslovily firmu, která obci zajistí bezdrátové vysílání. Například v lokalitě U Jazera a v lokalitě od kapličky po ulici Dražky není na sloupu veřejného osvětlení jediný amplion. „Bude to samozřejmě znovu o penězích, ale bezdrátový rozhlas by náš problém vyřešil. Je kompatibilní s drátovým vysíláním, které u nás funguje. Snad to brzy vyřešíme,“ řekl místostarosta Pavel Chudík.
S obecním vysíláním je ve Vnorovech spojena také jedna kuriozita. Hudba proložená zprávami se spouští pravidelně před závěrem pracovní doby úřadu. V pátek je však „na obci“ otevřeno jen do 13. hodiny, takže se dechovka ozve chvíli po poledni. „A to nebývá vždy lidmi přijato kladně. Třeba některé maminky si stěžují, že jim úřad budí spící děti,“ vysvětlil Chudík.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace