Vnorovy zrušily nebezpečný přechod

Vnorovy zrušily nebezpečný přechod
Vnorovy Zprávy 29 / 04 / 2010

Přechod u pošty, jeden z nejfrekventovanějších na hlavní silnici, která vede obcí Vnorovy, byl zrušen. Poté, co o tom rozhodl dopravní inspektorát, nastoupili na místo silničáři. Přechod přefrézovali a ten tak zmizel ze silnice. Místní si však na bývalý přechod zvykli a cestu si krátí na stejném místě dál.
„Jde o nebezpečné místo za horizontem, řidič vidí čekajícího chodce na poslední chvíli, prakticky pět metrů od přechodu,“ říká starosta obce Antonín Gazárek. „A to je velmi krátká vzdálenost na to, aby mohl rychle a přesně zareagovat.“
Zastupitelé proto chtějí přechod přeložit na horizont. „Vedeme o tom jednání s policií, vypadá to nadějně,“ řekl místostarosta obce Pavel Chudík.
Výhradou policie je fakt, že není vidět vodorovné dopravní značení. Vnorovští oponují, že je důležitější vidět člověka, pokud stojí u krajnice. „To je rozhodně zásadnější,“ řekl řidič Pavel, který obcí denně projíždí s opatrností.
„Pokud chce šofér dát přednost, tak zpozorní a zvolní, i když přechod nevidí,“ přidal názor starosta Gazárek.
V obci však mají problém ještě s jedním místem, kudy lidé přecházejí přes hlavní vozovku. Jde o křížení silnic ve směru na Lidéřovice a Strážnici.
Tady se zastupitelé zabývali myšlenkou pořízení takzvaného „tlačítkového přechodu“, který je běžný ve větších městech. Chodec jednoduchým zmáčknutím aktivuje semafor, který urychlí rozsvícení zelené barvy. Ve Vnorovech chtěli, aby čidlo zachytilo rychlost přijíždějícího vozu a dalo semaforu signál k rozsvícení červené barvy. „Když vidíte už zdálky, že vám svítí červená, přirozeně zpomalíte a tím se zreguluje rychlost. Auta, která k nám přijíždějí z kopce, často jedou vyšší než povolenou rychlostí,“ vysvětluje starosta Gazárek. „Plynulost  provozu by se tak podle našeho názoru nijak neomezila.“
Ani s tímto nápadem ale úřad neuspěl. Policisté byli proti kvůli možným zmatkům či nedorozuměním v přilehlých ulicích. „Podle dopravních expertů by mohli na hlavní silnici vyjíždět řidiči z boční uličky nekoordinovaně, takže i tato varianta byla zrušena,“ dodal Gazárek.
Jak by situaci vyřešil starosta, kdyby o tom mohl rozhodnout sám? Zvolil by označený přechod na horizontu. Tvrdí, že přechod lze jednoduše označit vodorovným i svislým dopravním značením. Po jednání se zástupci hodonínské dopravní policie je pravděpodobné, že tato varianta nakonec zvítězí.
„Řešením jsou také blikače, které vše zvýrazní. Přesvědčovat lidi můžete donekonečna, oni ale stále budou přecházet tam, kde to budou považovat za nejvýhodnější. Padesát metrů od přechodu jsou povinni přejít přes něj, ale pokud budou od něj dál, tak nikdo, ani policie, je za to nemůže postihnout,“ doplnil František Gazárek
Ve Vnorovech by se možná na příjezdu do obce mohly na silnici objevit i zpomalovače, které jsou například při vjezdu do Tlumačova u Otrokovic. Při přejezdu tam řidič ucítí vibrace vozu a přirozeně zpomalí.

TOPlist