Voda vyplavuje sklepy. Pomohou vyšší hráze a čerpací stanice

Voda vyplavuje sklepy. Pomohou vyšší hráze a čerpací stanice
Foto: Ilustrační foto
Uherský Brod Zprávy 07 / 04 / 2017

Navýšení pravé hráze řeky Olšavy, která je přilehlá k rodinným domům. Vznik dvou čerpacích stanic a nádavkem možná i tři suché poldry na Olšavě, Luhačovském potoku a Nivničce. Společně s těmi by už vznikl pevný ochranný štít, který by odolal až stoleté vodě.
Tak vypadají v kostce protipovodňová opatření Uherského Brodu na Olšavě, která by město měla v případě zvýšení hrází uchránit nejprve před padesátiletou vodou a zároveň před vyplavováním sklepů. Právě jižní část města totiž patří na stupnici povodňového nebezpečí do nejrizikovější kategorie a voda ve sklepeních tady stojí po každém přívalovém dešti. Pokud půjde všechno podle plánu, práce na navýšení hrází a postavení čerpacích stanic by mohly začít už v polovině příštího roku. Poldry zatím patří k investičním záměrům města.
Proč stavba, po které dlouho volají stovky obyvatel z domů u Olšavy, už dávno nezačala, vysvětluje starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar. „Zdržení způsobila jednak zdlouhavá a často složitá jednání s majiteli soukromých pozemků o výkupech. Ještě dnes nám chybí poslední tři výkupy. A pak zde byly dlouho nevyjasněné otázky, kdo práce zaplatí a jaký bude podíl města. Nyní ale nastal obrat. Nový generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák nám minulý týden potvrdil, že investor zahrnul do protipovodňových opatření také čerpací stanice. To je velký posun kupředu, neboť dosud mělo tuto stavbu zaplatit město. Dohodli jsme se, že z celkové částky zhruba 140 milionů korun bude podíl Uherského Brodu činit patnáct procent, tedy 21 milionů korun. To vše ale bez DPH. Termínem začátku prací by pak měla být polovina následujícího roku 2018.“
Čerpací stanice bude spravovat město Uherský Brod, roční provoz má stát půl milionu. Dobrou zprávou pro obyvatele žijící poblíž řeky je fakt, že stanice nakonec nebudou „výškovými stavbami“. Navzdory původnímu návrhu, který předpokládal vznik dvou desetimetrových budov, vzniknou nízkopodlažní objekty s přívodem pitné vody a sociálním zázemím pro obsluhu. „Podobně jako místní lidé si ani já nedokážu představit, že by z hráze navýšené možná až o tři čtvrtě metru vyčnívaly tak vysoké betonové stavby,“ poznamenal starosta Patrik Kunčar.
Samotné čerpací stanice jsou nezbytnou nutností. Obě se napojí na dešťovou kanalizaci, která ústí do Olšavy. A v případě velké vody začnou plnit důležitou funkci. Ve chvíli, kdy přijde „první vlna“, tak sepnou klapky a voda stékající z města se začne odčerpávat před hráz do řeky. Pokud jde o novou výšku hrází, zvýšit se mají o padesát centimetrů nebo až o tři čtvrtě metru.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist