Volby klepou na dveře

Volby klepou na dveře
Slovácko Zprávy 15 / 10 / 2008

Hned dvoje volby během jediného víkendu čekají nyní na většinu obyvatel Slovácka. Platí přitom, že při volbách do zastupitelstev krajů naleznou lidé z Veselska jiné kandidáty než obyvatelé z Uherskohradišťska a Uherskobrodska. V případě voleb do senátu je tomu ovšem jinak. Senátor za volební obvod 81 má totiž přibližně stejný rozsah regionu jako slovácký deník DOBRÝ DEN S KURÝREM.
Volby do krajských zastupitelstev se uskuteční ve všech obcích našeho regionu, přičemž voliči mají možnost vybírat z více možností, než je tomu u voleb do senátu. Proto je potřeba být více ostražitý. „Platný volební lístek je pouze ten, který byl vložen voličem do obálky v prostoru k úpravě hlasovacích lístků, nebyl přetržen a byl osobně vhozen voličem,“ tak zní stručná definice vydaná ministerstvem vnitra. Volič má přitom možnost dát tzv. preferenční hlasy kandidátům, kterým více věří, nejvýše však čtyřem. „Pokud někdo označí kroužkem více kandidátů, nebude se k přednostním hlasům přihlížet. Stejně tak se nepočítá, pokud někdo na kandidátní listině přeškrtne, popřípadě dopíše další jméno. V takových případech se hlasovací lístek počítá pouze ve prospěch strany,“ upozorňuje ministerstvo.
U senátních voleb je situace výrazně snazší. Voliči ve volebním obvodu 81 mají na výběr pouze ze sedmi jmen. Na lístcích se proto nic nekroužkuje. Jedinou podmínkou je tak vložit pouze jeden volební lístek do úřední obálky ve vymezeném prostoru.
Post senátora obhajuje Josef Vaculík z KDU-ČSL, se kterým se utkají: Libor Karásek z ODS, Hana Doupov­cová z ČSSD, Jindřich Kovář na kandidátce KSČM, Stanislav Horňák za Dělnickou stranu, Josef Bartoněk na kandidátní listině uskupení Nezávislí starostové pro kraj. Trochu kuriozitou je kandidatura Marty Chovancové z Prahy 9 za Stranu zdravého rozumu, která jako jediná z kandidátů nemá bydliště na Slovácku.
Volební místnosti pro volby do krajských zastupitelstev a do senátu se otevřou v pátek od 14.00 do 22.00 a v sobotu od osmi do 14.00. V případě, že některý z kandidátů na post senátora nezíská v prvním kole alespoň polovinu všech hlasů, postupují do druhého kola dva z kandidátů s nejvyšším počtem hlasů.
Druhé kolo senátních voleb by se poté konalo o týden později, tedy ve dnech 24. a 25. října, přičemž místnosti by byly otevřeny ve stejných časech jako při řádném termínu voleb.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace