Vsadili na dětské pasažéry. Odrostlejší smí ke kormidlu
Foto: iDobryDen.cz
Tam už ne, tam už jsme byli, tam nás už nic nepřekvapí. Podobné stesky malých výletníků, kteří se jen zřídkakdy těší na známé místo, v případě cesty do vnorovského přístavu neplatí. Jedno z nejmenších kotvišť na Baťově kanálu zacílilo na malé návštěvníky vodní cesty a jak se zdá, volba se vyplácí. Dětem z mateřinek a škol tady šijí programy na míru a spokojenost je na obou stranách. Obrazně řečeno, malí návštěvníci jsou pro nás vlajkovou lodí, která nás táhne pořád kupředu, říká Jan Šulc, správce nevšedního areálu. Proč nevšedního? Přístav leží na unikátním, přírodním křížení kanálu s Moravou. K jeho neregulovanému toku se navíc motorovou lodí nedostanete. Do meandrů musíte na kanoi nebo raftu, což ještě víc zvyšuje atraktivitu místa.
Nejmenší návštěvníci si však ve Vnorovech neužívají jen jízdu lodí. Manželé Jan a Jana Šulcovi pro ně vymysleli pohádkovou stezku s létající čarodějnicí, což je okružní putování v lese u přístavu s osmi zastaveními. Každé stop znamená splnění jednoho úkolu a vlastní zápis do speciálního průvodce s mapou trasy a omalovánkami. Školní výlet typu tak děti, nalodíme se, podíváme se do krajiny a pak budeme dávat pozor při vystupování, tak ten u nás nepořádáme. Každý výlet má speciální program, který se přizpůsobuje věku. Všechny mají společné pouze to, že si program užijí společně s dětmi také jejich učitelky, říká Jan Šulc.
Avšak kromě školáků a rodin s dětmi jsou Vnorovy stále častějším cílem i seniorů. Jak mohou specialisté na mládež uspokojit starší ročníky? V obou případech jde o individuální, osobní přístup. Zkušenosti starších návštěvníků a jejich zážitky nám navíc pomáhají vylepšovat program a slovní doprovod. Uvedu příklad. Průvodce už několikrát načerpal informace z historie řeky Moravy, které nenajdete v žádné knize nebo muzeu. Řeka Morava je vůbec v kontextu Baťova kanálu opomíjená, přibližuje Jan Šulc. Zatímco každý ví, že na Otavě se plavily vory, tak o vorech na Moravě vám už poví jen pamětník. Valaši třeba plavili vory až do Budapešti a solné lodě ze Salcburku jezdily už v roce 1645 až do Napajedel. Ruku na srdce, kdo to ví? Dělám si už legraci, že snad i Cyril s Metodějem přijeli na Moravu po vodě. Vždyť řeky byly první dopravní tepnou a historickou dálnicí.
Co ale v případě, že s vámi do Vnorov necestuje malé dítě, ale teenager, který se bez mobilu a on-line připojení na sociální sítě neobejde? Vnorovský přístav nabídne individuální výlet i dospívajícím.
Pokud jde třeba o chlapce ve věku kolem 14 let, tomu Jan Šulc nabídne projížďku motorovou lodí. Ale rozhodně ne celodenní. Na malé lodi dostane možnost řídit sám. Projede se hodinu po kanálu a přes plavební komoru, přemýšlí Jan Šulc. A pokud má kluk sportovní ambice, určitě by si měl vyzkoušet jízdu po meandrech na kanoi. Nebo ještě lépe - otec i syn by měli jet každý sám, ale na kajaku. Právě v něm dostane teenager volnost a bude mít úžasný pocit z toho, že jede sám. Zjistí, že proplout za pomoci vlastní síly přírodními meandry je velkým zážitkem. Tento výlet navíc není nijak drahý. Vypůjčení kajaku stojí 200 korun na osobu a den, stejná cena je také za vypůjčení motorové lodi.
Mezi vnorovské atrakce pro menší děti patří také návštěva dopouštěcího kanálu. Má jen půlmetrovou hloubkou a nejmenší děti se v něm učí pádlovat. Každý tady zvládne cestu k zatáčce a zase zpět. Žádné nebezpečí nehrozí, navíc nikdo nejde na vodu bez plavací vesty, dodal Jan Šulc.