Vyhořelý dům se dal do pohybu. Kdo zaplatí demolici?

Vyhořelý dům se dal do pohybu. Kdo zaplatí demolici?
Foto: sal  /  Josef Dvouletý přišel o střechu nad hlavou, přestěhoval se do hradišťského domova důchodců.
Kostelany nad Moravou Zprávy 15 / 08 / 2018

Už šestnáct měsíců děsí turisty, ale hlavně majitele sousední nemovitosti. Rodinný dům v Kostelanech nad Moravou, který se po loňském požáru proměnil v neobyvatelný, je postrachem okolí. Jelikož má obec oprávněné obavy z narušené statiky, povolala znalce.
„I kdyby doporučil demolici, půjde o běh na dlouhou trať. Dům je totiž zatížený dluhy jednoho z majitelů,“ uvědomuje si Pavel Duda, starosta Kostelan nad Moravou, podle kterého je statika vyhořelého domu narušená. „Už dochází k drobné destrukci stropů, které jsou provlhlé a postupně se propadají. Obavy sousedů jsou oprávněné. Když se naše odhady naplní, obrátíme se na stavební úřad, který podnikne další kroky,“ pokračuje starosta.
Červený kohout „zakokrhal“ loni na apríla. „Seděl jsem u stolku v kuchyni a vzpomínal na ženu. Žádné výročí jsme neměli, prostě jen tak. Ve stojánku z nerezu jsem zapálil svíčku, seděl v křesle a četl noviny. A pak jsem odešel na dvůr zamíchat vápno. Když jsem se po chvíli otočil, z domu vycházel hustý dým,“ svěřil se DOBRÉMU DNI krátce po požáru Josef Dvouletý, který měl štěstí v neštěstí. Jen se nadýchal kouře.
Dnes devadesátiletý senior po dočasném azylu v obecní ubytovně aktuálně žije v uherskohradišťském domově důchodců. Je jedním ze spolumajitelů, druhý si v nápravném zařízení odpykává trest za „pletky“ s drogami… I proto asi vyřešení problému nebude otázkou dnů ani týdnů, ale spíše měsíců. „Se znaleckým posudkem se každopádně obrátíme na stavební úřad a požádáme jej o řešení, má větší páky. Osloví vlastníky, případně věřitele a snad se dají věci do pohybu,“ přeje si Duda.
I kdyby stavební úřad nařídil demolici objektu, starosta si nedělá iluze, že ji zajistí a zaplatí spolumajitelé. „Nejčernější scénář je, že všechno zaplatíme z obecních prostředků a následně se pokusíme vymáhat po majitelích. Ale to je zatím věštění z křišťálové koule, vyčkáme na znalecký posudek a stavební úřad,“ uzavřel kostelanský starosta.

autor: PETR ČECH
TOPlist