Výkaly z domů do potoka? V Prakšicích tam ještě chvíli potečou

Výkaly z domů do potoka? V Prakšicích tam ještě chvíli potečou
Foto: ilustr. web  /  Prakšický potok dostává co proto a často je to také cítit...
Prakšice Zprávy 26 / 06 / 2018

O víkendu začínají letní prázdniny, což byl termín pro dokončení poslední kanalizační větve, která ještě Prakšicím chybí. Ale všechno je jinak. Splašky z domácností v místní části Horní Konec potečou přímo do potoka možná ještě celý měsíc. „Práce, které mohly začít už na jaře, se totiž teprve rozbíhají. Naštěstí nebudou nijak dlouhé. Očekávám, že do tří týdnů bude hotovo,“ krčí rameny starosta Josef Hefka.
Jeho rozladění způsobil fakt, že dodavatelské firmě, která nemá o zakázky na jiných místech nouzi, chybí pracovníci. „Začátek prací se tak oddaluje a my na to nemáme zásadní vliv,“ konstatoval Josef Hefka.
Jakmile práce na Horním Konci skončí, žádný z rodinných domů už nebude muset vypouštět splašky přímo do místního potoka. „Přípojky na kanalizaci chybí posledním čtyřem domům a dvěma parcelám, které jsou určeny k novostavbě,“ říká starosta Hefka. „Loňská první etapa netrvala dlouho, sotva tři měsíce. Na Horním Konci bude dohromady připojeno patnáct domů,“ podotkl starosta.
Závěrečná etapa si vyžádá náklady za zhruba 2 miliony korun.
A proč obci tak dlouho chyběla jedna z vůbec nejpotřebnějších inženýrských sítí? Jde o to, že Prakšice nejsou majoritním vlastníkem kanalizace, potrubí je v majetku Slováckých vodáren a kanalizací Uherské Hradiště. Právě kvůli tomu obec nemohla získat dotaci z EU. Na státní příspěvek od Ministerstva zemědělství pak nebyl nárok proto, že v Prakšicích žije více než tisíc obyvatel. „Neměli jsme zkrátka na nic nárok, proto jsme si museli na rozhodující část nákladů našetřit,“ vysvětlil starosta Hefka s tím, že loňské první etapě pomohla alespoň dotace od zlínského hejtmanství, která zaplatila 25 procent nákladů.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist