Vyměňte ředitelku! Nebo půjdou děti jinam

Vyměňte ředitelku! Nebo půjdou děti jinam
Foto: ilustr.
Sušice Zprávy 16 / 01 / 2013

Mateřská školka v Sušicích připomíná sopku před výbuchem! Rodiče osmnácti dětí položili starostovi „nůž na krk“. Když neodvolá z funkce ředitelku Elišku Dopitovou, seberou děti a přihlásí je do školek v okolních obcích. Starosta Jiří Krsička však rodiče žádá, aby vyčkali na závěry prosincové kontroly České školní inspekce. Když doporučí odvolání, nemá s tím problém.
Pohár trpělivosti rodičů už však podle všeho přeteká, od ledna už ve školce chybí tři děti. „Už opravdu nemáme na co čekat, buď půjde ředitelka, nebo naše děti,“ shodují se rodiče osmnácti ratolestí, kteří už mají v rukávu i náhradní řešení. Jedenáct dětí přejde do Košíků, sedm do Traplic. Ve školce jich tak zůstane pouze šest. „Škoda, jestli si nepočkají, ale je to jejich právo. I když děti odejdou, školku zachováme, byť třeba s výjimkou na minimální počet,“ zdůraznil Krsička.
??Revolta rodičů není otázkou dnů nebo týdnů, na nedostatky ve výchově i bezpečnosti dětí poukazují už od srpnového jmenování nové ředitelky. „Nemá zkušenosti ani respekt, děti ji neposlouchají a neumí je zapojit, motivovat. Snad na čtyřech schůzkách jsme jí domlouvali, ale bez odezvy,“ tvrdí Markéta Geitlerová, jedna z nespokojených maminek. „Když na naše výzvy neslyší, ať rezignuje. Nechceme vozit děti do okolních obcí, ale když je dáváme do školky s obavami, nemáme jinou možnost,“ zdůraznila Marcela Tomaštíková, další maminka.
Kauza dokonce zalarmovala Českou školní inspekci, která ve školce strávila tři dny a na konci týdne vydala i několikastránkovou zprávu. V ruce ji však zatím drží ředitelka Eliška Dopitová, která může do 14 dnů podat proti výsledkům šetření námitky. „Zprávu ještě nemá zřizovatel, takže to nechci komentovat. Každopádně dělám pro děti to nejlepší, co umím. Rodiče ale nemůžu prosit na kolenou, když nejsou spokojeni, mají právo děti odhlásit,“ reagovala Dopitová, která ve funkci ředitelky v srpnu vystřídala Radomíru Rozumkovou. A už právě rošáda vyvolala mezi rodiči bouři nevole, světlo světa dokonce spatřila petice, kterou podepsalo 128 lidí. „I proto si myslím, že rodiče nejdou ani tak proti mně jako proti starostovi,“ je přesvědčená Dopitová.
Starosta Jiří Krsička nebere situaci na lehkou váhu, ale zatím odmítá jakékoliv „stínání hlav“. „Třebaže jsem do inspekční zprávy nahlédl, vyčkáme, až ji dostaneme na stůl. Ředitelka má možnost v zákonné lhůtě podat připomínky,“ prohlásil Krsička, podle kterého však Česká školní inspekce neobjevila ve školce takové zásadní nedostatky, ať už z pohledu výchovy nebo bezpečnostních rizik, které by vyžadovaly například okamžité personální změny. „U některých rodičů převládají emoce, když se povznesou nad osobní antipatie a podívají se na situaci rozumně s nadhledem, určitě není důvod ihned odvádět děti do jiné školky,“ je přesvědčený starosta. Sám však vzápětí přiznal, že když ředitelka nerezignuje sama nebo její odvolání nenavrhne Česká školní inspekce, změna je takřka vyloučená. „Zákon hovoří jasně, odvolání je možné pouze v určitých případech, například za hrubé porušení pracovní kázně,“ tvrdí Krsička. 

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace