Výměny starostů: Na osmi místech se rozhodlo ještě před volbami

Výměny starostů: Na osmi místech se rozhodlo ještě před volbami
Foto: sal  /  Stanislav Gregůrek patří ke starostům, kteří už letos kandidovat nebudou. V čele Velehradu je 24 let!
Slovácko Zprávy 11 / 09 / 2014

Osm. Tolik starostů na Slovácku už stříhá metr. I když do obecních voleb zbývá ještě měsíc, v Babicích, Bystřici pod Lopeníkem, Jankovicích, Komni, Pašovicích, Velehradu, Veletinách a v Žítkové už vědí, že je povede nový starosta. Jména těch současných totiž na kandidátkách chybí. Většinou jde o „železné šéfy“, kteří stojí v čele obcí i šest volebních období. Mezi mohykány, kteří se už do dalšího komunálního dobrodružství nepustí, patří Stanislav Gregůrek z Velehradu, Karel Navrátil z Komně a Jaromír Čáp z Pašovic. Všichni jsou ve funkci už čtyřiadvacet let!
Velehradský Stanislav Gregůrek slouží obci od prosince 1990. „Skoro čtvrt století je dlouhá doba, už je na čase pustit ke kormidlu novou krev. A taky mi už v únoru nabíhá důchod,“ vysvětlil dvaašedesátiletý Gregůrek, který kancelář opustí s pocitem dobře odvedené práce. „Hlavně mám radost, že jsme s farním úřadem za pomoci evropských fondů opravili baziliku a její okolí. A těší mě, že jsme v posledním, šestém volebním období získali největší počet mandátů, lidé tak asi byli s naší prací spokojeni,“ říká starosta Velehradu. Jeho život se po letech vrátí do obvyklých kolejí. „Starostování mi určitě bude ještě chvíli chybět, ale zvyknu si. Vždyť se probudím s klidnější a čistější hlavou, nečekají mě už žádná složitá jednání, žádné obecní starosti. Bude to i určitá úleva,“ svěřil se Gregůrek. Na uvolněný post jsou hned čtyři kandidáti, jedním z nich je i Aleš Mergental, tiskový mluvčí uherskohradišťské policie, který je jedničkou sdružení Pro Velehrad.
Absolutním rekordmanem je však Jaromír Čáp z Pašovic. Že nebude kandidovat, tím se už loni netajil. „Uvolněný pro funkci jsem byl už od 1. července 1990, na místě starosty jsem nepřetržitě od listopadu stejného roku. To je pádný důvod k předání žezla, co myslíte?“ usmívá se Jaromír Čáp.
Tlustou čáru udělá za kariérou starosty také čtyřiašedesátiletý Miloslav Maňásek z Babic. „Už je na čase skončit. Vždyť více než čtyřicet let funkcionařím, jsem v neustálém záběru. Když jsem se před šestnácti lety stal starostou, byla to obrovská změna. A teď to nebude jiné, ale cítím, že je pravý čas,“ říká babický starosta, který je připraven pomoci svému následníkovi. „Samozřejmě jen v případě zájmu, vnucovat se nechci,“ dodal Maňásek.
Rošáda čeká i Jankovice, kde se po dvou volebních obdobích rozhodl skončit jeden z nejstarších starostů v okrese František Šimek. „Starý se necítím, věk nerozhodl. Končím z rodinných důvodů,“ vysvětlil šestasedmdesátiletý Šimek, který před zvolením působil osm let jako místostarosta.
Osobní důvody stojí také za chystanou změnou v Bystřici pod Lopeníkem. Starosta Viktor Machala se rozhodl vrátit do školství, místo učitele už má jisté. Za katedru se postaví ve škole Slováckých strojíren v Uherském Brodě. „Časově bych nestíhal,“ zestručnil Machala, o jehož další služby byl v obci zájem. „Čelil jsem tlaku z několika stran. Nakonec rozhodly osobní, rodinné důvody,“ shrnul.
Do oboru, který vystudoval, se vrací také Josef Zemánek, starosta Veletin a bývalý strojař. „Do funkce jsem šel s tím, že nechci být starostou déle než dvě volební období. Tento čas právě nastal, takže žádné překvapení,“ prohlásil Zemánek, který před zvolením starostou pracoval jako zastupitel. „O další členství v zastupitelstvu jsem už nestál. Z osobních důvodů se tak vracím ke strojařině.“
Jistá změna čeká také Žítkovou, kde končí Josef Pernička. „Přes média se k odchodu nebudu vyjadřovat. Na kandidátce zkrátka chybím a nekandiduju,“ řekl odcházející starosta, někdejší kandidát ČSSD.
Opačnou jistotu si naopak užívají starostové Košíků, Újezdce a Suchova, kteří jsou lídry vůbec jediné kandidátky ve svých obcích. Ze starostovské židle by je tak mohla setřást jen souhra mimořádných okolností.

autor: PETR ČECH, JAROSLAV CHUDARA
TOPlist