Výpověď je neplatná, šikanu však soud neprokázal! Ředitelka se asi odvolá
Foto: ilustrační foto / Výpověď vedoucí jídelny je podle soudu neplatná, ředitelka ZŠ Na Výsluní se však nejspíš odvolá.
Okresní soud v Uherském Hradišti vyřkl jasný ortel. Výpověď Dagmar Horáčkové, vedoucí jídelny Základní školy Na Výsluní v Uherském Brodě, je neplatná. Šikanózní jednání ředitelky Dagmar Bistré však neprokázal. Rozsudek zatím není pravomocný, strany se totiž nevzdaly práva na odvolání.
„Senát vyhověl žalobě co do neplatnosti výpovědi z pracovního poměru a k navazujícím uplatněným nárokům žalobkyně, avšak zamítl omluvu žalobkyni za nemajetkovou újmu i úhradu 15 tisíc korun spolu se zákonným úrokem z prodlení,“ potvrdil Michal Tománek, mluvčí uherskohradišťského okresního soudu.
Horáčková dostala výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou koncem ledna 2021. Jelikož ji považovala za neplatnou, trvala na pokračování pracovního poměru, o čemž ostatně prostřednictvím právníka v zákonné lhůtě informovala ředitelku. Když neuspěla, obrátila se na soud.
Vedoucí školní jídelny si výpověď „vykoledovala“ pravidelnými měsíčními návštěvami lékaře, speciality ve Fakultní nemocnici v Olomouci, kam jezdí na injekce, které jí pomáhají s léčbou chronického kožního onemocnění. Ředitelka jí dlouho vycházela vstříc, s čerpáním placeného volna neměla problém. Zlom přišel loni v říjnu, kdy trvala na dovolené nebo neplaceném volnu, v opačném případě její absenci posoudí jako neomluvenou. Když odmítla, „přistál“ jí na stole vytýkací dopis, po listopadové návštěvě lékaře druhý a už 18. prosince třetí, což vyústilo ve výpověď. Chování ředitelky na to konto označila za šikanu. „Uvědomuji si své povinnosti při výkonu práce i odpovědnost za její výsledky, případně důsledky. Za výpovědí si však stojím, byla v souladu se zákonem,“ prohlásila Bistrá před soudní bitvou.
Jenže okresní soud byl jiného názoru, podle něj Horáčková měla neochvějné právo jezdit na lékařské vyšetření. Rozhodl proto, že výpověď je neplatná a v rozporu se zákonem škola postupovala i v případě krácení dovolené a osobního hodnocení. Šikanu však zamítl pro nedostatek důkazů. „Rozsudek ještě není pravomocný, nechceme jej zatím komentovat. Vyčkáme, až soudní spor skončí,“ reagoval Jakub Tomšej, právní zástupce žalující.
„Výpověď jsem konzultovala se známým právním poradcem, který je navíc autorem výkladu zákoníku práce ve školské praxi. Stále proto tvrdím, že se řídím zákoníkem práce, ale ani odborný právní názor nemusí být v jedné kauze totožný. Myslím, že ani soudce není neomylný a předseda senátu v závěrečné řeči překvapivě uvedl, že podle něj případ neskončí na úrovní okresního soudu. Jelikož se soudy velmi často přiklání na stranu zaměstnanců a zaměstnavatelé dostávají málokdy za pravdu, tak jsem s alternativou neplatnosti výpovědi musela počítat,“ komentovala rozsudek Bistrá, kterou potěšilo, že soud smetl ze stolu obvinění ze šikany. „Vždyť to byl naprostý nesmysl a snaha protistrany dělat z kauzy proces plný emocí, které upozadily racionální podstatu sporu. Ve dvou ze tří bodů tak žaloba neuspěla, ještě žádala omluvu a úhradu za údajné psychické strádání,“ dodala ředitelka školy.
Radnice v Uherském Brodě, která je zřizovatelem školy, do sporu zatím nezasahuje. „Vyčkáme na definitivní pravomocný rozsudek a až pak zaujmeme stanovisko. Jestli škole vznikne finanční újma, budeme postupovat podle zákona. Ale nepředbíhejme,“ reagoval starosta Ferdinand Kubáník.
Jestli totiž škola soudní spor prohraje, čeká ji úhrada ušlé mzdy, která se nejspíš vyšplhá do statisíců korun. „Za 22 let ve funkci jsem činila stovky rozhodnutí. Kdyby toto bylo jediné chybné, není to nejhorší bilance. Jsou lidé, s nimiž se v práci neshodnete, pak není lepší řešení než se rozloučit. Zřizovatel ani škola v každém případě škodu nepocítí, jsem totiž pojištěná na odpovědnost v povolání,“ uvedla Bistrá.
I když zatím s advokátem řeší další postup, je pravděpodobné, že spor po „prvním kole“ nevzdá a odvolá se ke krajskému soudu.