Výpovědi ušetří pět milionů, obětovaní herci ale asi odmítnou licenční smlouvy
Foto: FB / Výpovědi sedmi hercům stále budí emoce, podepíší se Slováckým divadlem licenční smlouvy?
Slovácké divadlo je stále třaskavé téma, výpovědi hercům nepřestávají jitřit emoce. Ředitelka Libuše Habartová své kroky ostatně půldruhé hodiny obhajovala před zastupitelstvem. Zúžením uměleckého souboru ušetří ročně 5 milionů korun, na černé listině se podle ní ocitli nejméně vytížení herci a pozadí výpovědí považuje za korektní. To však nadzvedlo ze židle nejen opoziční zastupitele, ale i „vyvolené“ herce…
„Na nevytíženost herců jsem opakovaně upozorňovala, a to už za ředitele Igora Stránského. Stačí jen do auditů nahlédnout, čísla se roky nemění, vyplývá z nich potřeba zúžení hereckého souboru. V covidové době problém jen vygradoval,“ prohlásila na zastupitelstvu Libuše Habartová, dočasná ředitelka Slováckého divadla. „Soubor je příliš početný, všichni mají smlouvy na neurčito a berou plat bez ohledu na vytíženost v inscenacích. Herci, kteří hrají téměř pořád, mají stejnou smlouvu i plat jako kolegové, kteří jen paběrkují,“ komentoval zeštíhlování hereckého ansámblu Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.
Rozpočet Slováckého divadla je 50 milionů korun. Jelikož dotace města představuje 26,5 milionu, ministerstva kultury čtyři a Zlínského kraje dva miliony, divadlu reálně chybí zhruba 18 milionů korun. „Peníze představují tržby, které nemáme, protože se nehraje. A až se diváci do divadla vrátí, otázkou je, v jakém počtu, tak minimálně do března budeme dohrávat inscenace, které předplatitelům dlužíme z roku 2019,“ poznamenala Habartová, která kvůli úsporným opatřením nepřijala ani mzdovou účetní a zrušila místo jevištního technika. „Ještě jsme pak ušetřili dalšího půldruhého milionu korun a úspory stále hledáme,“ doplnila.
Za formu výpovědí šesti hercům, kteří v divadlo dohromady strávili více než 120 let, však čelí ostré kritice. 19 členů uměleckého souboru ji v otevřeném dopise dokonce vyzvalo k omluvě. Marně. „Ještě týden před výpověďmi byla ředitelka v rozhovoru pro média vděčná hereckým kolegům a vyzařovala optimismem. Co se stalo? Obrat mi nejde do hlavy, asi v divadle není úplně zdravá atmosféra,“ uvedl Ivan Karpeles, opoziční zastupitel, kterému se ani nelíbí, že personální zemětřesení spustila dočasná ředitelka. „Určitě by bylo vhodnější, kdyby personální řezy dělal ředitel, vybraný ve výběrovém řízení,“ je přesvědčený i Jaroslav Ševčík.
Ředitelka však jakékoliv pochybení při průběhu výpovědí od začátku odmítá. „S právním odborem jsme všechno probrali, u výpovědí byla právnička města. Na nikoho jsme nevyvíjeli žádný nátlak, naopak jsme se snažili o nejkultivovanější a nejjemnější formu. Výpověď z organizačních důvodů je ale jednostranný akt, není proč se radit,“ tvrdí Habartová, podle které je výběr vyhozených herců odrazem obsazenosti v inscenacích a budoucího dramaturgického plánu. Jenže nemá úplně pravdu. Na černé listině se totiž objevil třeba i Petr Čagánek, který dva roky po sobě odehrál v divadle z celého ansámblu nejvíce představení…
„Neuvážené kroky ředitelky existenčně ohrožují budoucnost Slováckého divadla nejen po ekonomické, ale také umělecké stránce. Bez vědomí zastupitelstva a oficiálního projednání s radou města pošlapala práci lidí, kteří dlouhé roky budovali prestiž divadla, ale také zmařila investici, kterou město vkládalo do prestižní divadelní scény. Za deset let jde přibližně o čtvrt miliardy korun z kapes daňových poplatníků. I proto jsem ředitelku vyzval, aby zvážila rezignaci,“ reagoval po zastupitelstvu Michal Dvouletý, opoziční zastupitel. Habartová však zůstává, ostatně má i plnou podporu vedení města. „Divadlo se zásluhou předchozích ředitelů dostávalo do zcela abnormální situace, záskoky za mateřskou se řešily smlouvami na dobu určitou, posiloval se management, dělaly se nákladné scény a muzikály, které si dovolí jen divadla v Praze nebo Brně. Organizace se tak stávala finančně i manažersky neukočírovatelnou, takže se něco muselo stát. Ředitelka na rozdíl od předchůdců zkrátka problém neignoruje, neoddaluje a ani před ním neutíká,“ pronesl místostarosta Ivo Frolec. „Ředitelka problém zdědila, opatření měli udělat už Zetel nebo Bartoš. Všichni uchazeči na post ředitele na situaci upozorňovali, ale zodpovědně a v duchu řádného hospodáře k němu nikdo nepřistoupil,“ přidal se starosta.
Jelikož se Habartová hercům neomluvila, divadlo opouštějí i manželé David a Irena Vackovi, kteří podle všeho ani nepodepíší nabízené licenční smlouvy na dohrávání. A nejspíš nebudou jediní. „S licenčními smlouvami vzniká vinou nedůstojnosti celého procesu velký problém. Je zřejmé, že mnozí po zažitém ponížení v sobě už nenajdou chuť dohrávat. Jedna z kolegyň mi se slzami v očích řekla, že se pocitu ponížení už nikdy nezbaví,“ potvrdil v reakci na zastupitelstvo David Vacke. „Licenční smlouvy stále řešíme, s herci probíhají jednání, domlouváme podmínky. Jelikož 5. června začínáme hrát, moc času nemáme,“ uvědomuje si Habartová.