Výstavba rozhleden se zadrhla

Výstavba rozhleden se zadrhla
Uherskobrodsko Zprávy 07 / 08 / 2009

Smělý plán starostů z mikroregionu Východní Slovácko jak do zdejšího kraje přilákat více turistů dostal trhliny. Osm rozhleden s dalším turistickým zázemím mělo podle původních plánů začít vyrůstat již letos. Tok dotačních peněz se však zadrhnul. Obce s žádostí o dotaci neuspěly. Nic však nevzdávají. Mikroregion Východní Slovácko to zkusí v další výzvě a pokud by i potřetí úředníky nepřesvědčili, začali by s výstavbou sami. I když v omezeném rozsahu.
„Bohužel se nám ani napodruhé nepodařilo s žádostí o dotaci uspět. Ovšem čekáme na další výzvu a zkusíme to znova,“ informoval předseda mikroregionu Východní Slovácko a starosta Bystřice pod Lopeníkem Milan Bauka. Obce to nejprve zkoušely s žádostí u regionálního operačního programu. Poté také u programu přeshraniční spolupráce. Do třetice to zkusí opět u regionálního operačního programu, který by měl být vyhlášený snad ještě do konce tohoto roku.
„Pokud bychom přesto neuspěli, začali bychom tento projekt realizovat z vlastních prostředků,“ prohlásil starosta Suché Loze Petr Gazdík. I když v tomto případě by projekt musel být úspornější.
„Ano, určitě by to muselo být v omezeném rozsahu. Nepočítalo se totiž jen s výstavbou rozhleden, ale i s dalším zázemím. To by se teď muselo zredukovat,“ uvedl Bauka. Každopádně se obce rozhodly, že rozhledny stát budou.
„Je pravda, že po neúspěchu v programu přeshraniční spolupráce jsme z toho byli všichni špatní. Hlavně slovenská strana to špatně nesla. Pokud bychom museli projekt hradit ze svého, bylo by potřeba snížit náklady. Ovšem chtěli bychom postavit dvě rozhledny, tak jak je to naplánované,“ prozradila místostarostka Bánova Marie Fremlová. A co turisté?
„Myslím, že rozhledny jsou tím pravým lákadlem. Vždyť zdejší kraj je pohádkovými výhledy známý. Můžeme tu pozorovat Karpaty, Chřiby, Vizovické vrchy a výš i hodně slovenských pohoří. Škoda že se projekt zpozdí, ale dnes se shání peníze špatně na cokoli,“ podělila se o názor turistka Jana Sedláková.
Osm rozhleden s patřičným zázemím mělo podle původního projektu vyjít na sedm milionů korun. Pět by však obce rády získaly z evropských fondů.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace