Výtvarníci vylezli z „černé díry na denní světlo“
Foto: ceh
Čtvrtek 21. září 2017 se zapíše tučným písmem do historie výtvarného oboru pobočky uherskohradišťské Základní umělecké školy ve Starém Městě. Děti i vyučující se po letech zbavili pocitu sardinek! Už se nemačkají v nevyhovujících prostorech křesťanské mateřské školy, ale poprvé si užívali odpovídajícího výtvarného zázemí v nové budově zušky v Rastislavově ulici.
Je to prostě paráda, rozdíl je obrovský. Šest sedm let jsme žili v černé díře, abychom teď vylezli na denní světlo, komentovala změnu Jana Bouzková, vyučující výtvarného oboru. Třebaže farář Miroslav Suchomel nové budově požehnal už 3. září, ještě dva týdny zůstalo vše při starém. Škola totiž pořizovala nábytek a vybavení. Až při stěhování jsem si uvědomila, co vlastně máme za sebou. Hlavně jsme postrádali prostor a světlo, což je základ výtvarna. I tak jsem se ale snažila místnost maximálně zkrášlit, aby se děti cítily dobře, svěřila se Bouzková, která přiznala, že s přibývajícími roky v roli sardinek ji pozvolna opouštěl optimismus. Rok od roku mi víc docházelo, že podmínky nejsou takové, jaké mají být. A mrzelo mě to o to víc, že zájem dětí o výtvarný obor ve Starém Městě se zvyšoval. Nová budova dá jejich tvorbě jiný rozměr, konečně si totiž třeba vyzkouší i práci u malířského stojanu, což doposud nebylo kvůli stísněným prostorům možné, podotkla Bouzková.
I když je stěhování u konce, nějaký týden ještě potrvá vybalení všech potřeba a materiálů z krabic. Věřím, že nejpozději do poloviny října se zabydlíme podle mých představ a dáme okresu i kraji najevo, že ve Starém Městě jsou dobří výtvarníci, dodala výtvarnice, která má za sebou několik výstav.
Radnice za novou základní uměleckou školu zaplatila 19,5 milionu korun, třímilionovou injekcí jí odlehčil Zlínský kraj, který ještě investoval půl milionu do vybavení interiéru. Školu ve čtyřech oborech navštěvuje 450 žáků.