Vzdali hold generálu Králíčkovi, narodil se před 160 lety
Foto: Alena Bazalová. / S vojáky v dobových uniformách šel starosta od obecního úřadu na místní hřbitov.
Generál Rudolf Králíček patří mezi nejvýznamnější rodáky Huštěnovic, až před šesti lety se však dočkal pamětní desky na hřbitově. Vojevůdce rakousko-uherské armády si obec připomněla i v sobotu, u příležitosti 160. výročí jeho narození.
„Že má obec tak významného rodáka, nikdo z žijících spoluobčanů netušil. Na skutečnost byla upozorněna Michalem Pavlicou kronikářka Alena Bazalová, která začala bádat, sestavila generálův rodokmen a našla vzdálené příbuzné. Na to konto jsme u památníku obětem I. světové války na hřbitově odhalili jeho pamětní desku. I když za války nepadl, přišlo nám to jako nejvhodnější místo,“ připomněl Aleš Richtr, starosta Huštěnovic.
I když byl Králíčkův osud zcela zapomenutý, chybělo jen málo a stal se nejdůležitějším vojákem celé rakousko-uherské monarchie. Po odvolání Conrada von Hötzendorfa byl totiž jedním z kandidátů na uvolněný post generálního náčelníka štábu. Jeho pamětní desku v Huštěnovicích odhalili u příležitosti 70. výročí úmrtí.
V sobotu Huštěnovičtí pro změnu využili 160. výročí narození k uctění památky držitele Řádu železné koruny III. třídy. „Když se nám ozvali z Klubu vojenské historie ze Zlína, který se zabývá také I. světovou válkou, že chtějí položit věnec u Králíčkovy pamětní desky, zorganizovali jsme pietní vzpomínkový průvod. S vojáky v dobových uniformách jsme šli od obecního úřadu na místní hřbitov," uvedl Richtr.
Generál Králíček nebyl ženatý, neměl děti. Žil u staršího bratra v Českém Těšíně, kde byl i pochovaný. „Hrob byl ale zaplacený jen na dvacet let, takže dnes na jeho kostech odpočívá úplně cizí osoba,“ poznamenal starosta Huštěnovic.