Vzpomínal na mrtvou manželku, přišel o střechu nad hlavou

Vzpomínal na mrtvou manželku, přišel o střechu nad hlavou
Foto: sal  /  Josef Dvouletý z Kostelan nad Moravou uprostřed zkázy, kterou nejspíš zavinila svíčka zapálená na vzpomínku jeho zemřelé manželky
Kostelany nad Moravou Zprávy 11 / 04 / 2017

I když přišel o střechu nad hlavou, nepropadá depresi. Josef Dvouletý z Kostelan nad Moravou měl totiž obrovské štěstí, že z požáru, který na apríla zachvátil jeho dům, vyvázl se zdravou kůží. Červeného kohouta probudila svíčka, kterou zapálil při vzpomínce na svou ženu. Už dvacet let je vdovec.
„Seděl jsem u stolku v kuchyni a vzpomínal na Majku. Žádné výročí jsme neměli, prostě jen tak. Ve stojánku z nerezu jsem proto zapálil svíčku, seděl jsem v křesle a četl noviny, letáky. A pak jsem odešel na dvůr zamíchat vápno. Když jsem se po chvíli otočil, z domu vycházel hustý dým,“ vzpomíná osmaosmdesátiletý senior, který ještě vběhl dovnitř domu, ale bylo pozdě. „Už si pamatuju jen tmu a kouř, nic víc,“ pokračuje. Bočními vraty vyšel z hořícího domu ještě před příjezdem hasičů. I když podle prvotních zpráv utrpěl popáleniny na hlavě a rukách, plameny jej ušetřily. „Neměl jsem žádný problém, jen jsem byl celý černý a špinavý, tak si možná mysleli, že jsem popálený. Ale zaplať pánbu, jsem vyvázl bez zranění. Jen jsem se nadýchal kouře, takže občas ještě něco vykašlu,“ říká Dvouletý, podle kterého hasiče možná zmátly i jeho fleky na hlavě. „To je jen kožní problém, žádné popáleniny,“ usmívá se. Lékařské vyšetření prokázalo, že je naprosto v pořádku.
Požár si nedokáže vysvětlit. S největší pravděpodobností je však na vině průvan, který do hořící svíčky poslal plastové závěsy na okně… „Za požárem je nedbalost při manipulaci se zapálenou svíčkou,“ potvrdil Libor Netopil, mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. V domku nezasahovali hasiči poprvé, v roce 2002 na dvoře shořela hospodářská kůlna. „Řezal jsem dřevo a někdo skrz plot odhodil do pilin vajgla,“ vzpomíná bývalý dlouholetý dobrovolný hasič, který si v roce 1997 „užil“ i povodně. To se brodil po pás ve vodě…
Rodinný dům je aktuálně neobyvatelný, novou střechu nad hlavou důchodce získal v obecní ubytovně. „Barák je kompletně znehodnocený, včetně vybavení. Panu Dvouletému jsme připraveni dál pomoci, ale nejdřív je třeba vyřešit majetkoprávní vypořádání vyhořelého domu. Kvůli jednomu ze spolumajitelů je totiž v exekuci,“ uvedl Pavel Duda, starosta Kostelan nad Moravou. „Snad se domů ještě vrátím, moc bych chtěl,“ svěřil se senior, který v domě žije 50 let.  Starosta jeho přání moc velké šance nedává. „Obávám se, že jeho návrat není příliš reálný. Po majetkovém vypořádání už totiž nemusí figurovat mezi spolumajiteli. Dům navíc není pojištěný a případná oprava si vyžádá nemalé finanční prostředky,“ zdůraznil Duda.
V obecní ubytovně nad hospodou může senior podle něj zůstat, jak dlouho chce. Rok, dva, deset let... „Žádný problém, je totiž naprosto soběstačný,“ přikyvuje starosta.

autor: PETR ČECH
TOPlist