Wessels dluží městu na nájmu téměř milion

Wessels dluží městu na nájmu téměř milion
Foto: ara  /  Myslivna je ze všech tří nevyužívaných objektů, které jsou na prodej, nejzachovalejší.
Veselí nad Moravou Zprávy 11 / 04 / 2014

Jednáme. Do jediného slova se už několik měsíců snaží vtěsnat vedení města Veselí nad Moravou i společnosti Wessels odpověď na otázku jak dál se třemi nemovitostmi v blízkosti veselského zámku.
Slovensko-české společnosti Wessels pronajaté budovy Myslivny, Salajky a zahradnictví leží ladem a zub času je začíná ničit podobně jako zámek. Kupí se také dluhy na nájmu, k poslednímu únoru se výše pohledávky dostala na 945 525 korun. Všechno se ale může ještě letos začít obracet k lepšímu. Zastupitelé už schválili variantu prodat všechny tři nemovitosti dosavadnímu nájemníkovi. Vlastní transakce by se mohla uskutečnit v září. V dalších měsících se očekává postupná proměna zámku a jeho okolí.
„Mezi vedením města a společností Wessels proběhlo několik jednání ve snaze najít východisko, které by řešilo současnou situaci. Firma Wessels také vyjádřila svůj zájem o koupi zmiňovaných objektů,“ zopakoval před posledním jednáním zastupitelstva Miloš Kozumplík, starosta Veselí.

Zpátky do minulosti
Pro pochopení souvislostí je třeba krátká cesta zpátky do minulosti.
Renesanční zámek, který stojí na místě bývalého vodního hradu, je už několik let majetkem Wessels. Avšak památka patří k nepřehlédnutelným i proto, že je v dezolátním stavu. Vstup do areálu je zakázán, uvnitř na vás čekají hlídací psi. Chystanou rekonstrukci zdržel jak nákladný archeologický průzkum (v zámku se našly pozůstatky původního hradu, pozn. autora), tak vleklé a dosud neuzavřené tahanice s majiteli vodní elektrárny, která stojí poblíž. Wessels tvrdí, že plánovaná rekonstrukce elektrárny naruší statiku jednoho ze zámeckých křídel, což by mělo ohrozit investici na jeho opravu. Kromě zámku se dlouhodobě nevyužívají ani Myslivna, Salajka a zahradnictví.

Nepotřebné prodat
Veselské zastupitelstvo v reakci na kupící se dluhy na nájemném uložilo městské radě už loni na podzim předložit návrhy budoucího využití všech pronajímaných objektů a zajistit potřebné kroky k ukončení všech tří nájemních smluv k poslednímu červnu 2014. „Úkolem také bylo realizovat potřebná opatření ke snížení finanční ztráty způsobené neplacením nájemného. Jednotlivé komise jako iniciativní a poradní orgány následně předložily své vlastní návrhy na možné budoucí využití areálů zahradnictví, Salajky a Myslivny,“ upřesňuje Petra Pavková, mluvčí Veselí.
Zastupitelé nakonec v minulých dnech rozhodli poměrem hlasů 15:4 o tom, že nemovitosti a pozemky v lokalitě za Baťovým kanálem Wessels prodají. Podmínkou je však dorovnání veškerých smluvních závazků a získání jednoznačných právních záruk pro další rekonstrukci zámku.
„Osobně jsem pro to, aby se prodej uskutečnil až poté, co Wessel proinvestuje avizovaných 45 milionů do spodní části stavby. To bude pro mě dostatečnou zárukou, že to se zámkem myslí vážně a obnova bude dál pokračovat,“ komentuje rozhodnutí zastupitel a bývalý místostarosta Vilém Reichsfeld, který byl už u prvních dohod s Wessels. „Všechny tři objekty jsou navíc pro město nepotřebné a vlastní využití pro ně nemá. A to je také důvod, proč by se měly nemovitosti prodat,“ poznamenal.
Odhaduje se, že město by na prodeji mohlo vydělat 10-15 milionů korun. Nejhodnotnější stavbou je Myslivna, u ostatních dvou jsou cenné spíš pozemky, na kterých stojí.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace