Z bazénu dál poteče. V pokladně chybí milion

Z bazénu dál poteče. V pokladně chybí milion
Foto: ara  /  Starosta Pašovic Vlastimil Řezníček uvnitř bazénu, který se už tento týden naplní vodou. Minulý týden se natíralo dno, na tu nejdůležitější opravu, na utěsnění vany, se ale stále musí čekat. Obec nemá dostatek peněz na kompletní rekonstrukcil.
Pašovice Zprávy 17 / 06 / 2016

Dokážete si představit, že v parném létě přijdete denně o bezmála dvacet tisíc kubíků vody, ale když přijde na podzim na vyúčtování, tak vám nikdo nic nevytkne? Hodnocení sezony na koupališti v Pašovicích vypadá přesně tak. Jak je to možné?
Bazén, který má obec v majetku, už několik let netěsní. Denní ztráta vody znamená pokles hladiny o sedm až devět centimetrů, který je třeba vyrovnat. Přepočítáno na peníze, obec doplácí ročně ze svého zhruba 150 tisíc korun. Není to sice zanedbatelná částka, ale v porovnání s náklady, které by úřad musel vynaložit na opravu, jde stále o přijatelné „ztráty“. „Jednali jsme s několika firmami na různé technologie oprav. Nabízely vyřešení problému za pomoci speciálních nátěrů nebo fólií, ale žádnou cenovou nabídku jsme nemohli přijmout. Chceme jít nejlevnější variantou, i ta však znamená uvolnění milionu, který nazbyt nemáme,“ vysvětluje starosta Vlastimil Řezníček. „Jde o velkou investici, kterou by musel vyřešit úvěr. A když si peníze půjčíte a začnete je splácet třeba deset let, tak za tu dobu se vám bazén znovu poškodí… Řešením by mohla být dotace, jenomže na opravy koupališť žádné nejsou.“     
Jedna podstatná změna na koupališti se však už brzy uskuteční. Obec nedávno dotáhla do úspěšného konce jednání s majitelem soukromého pozemku, přes který povede část nového přívodu vody. „Bazén, u kterého nejsou žádné studny, jsme dosud napouštěli a pravidelně dopouštěli z hydrantu přes požární hadice. S tím bude brzy konec, do začátku sezony chceme situaci vyřešit připojením na vodovodní řad. Kuriozitou bylo, že jedna ze strategických parcel, přes kterou přípojka povede, byla soukromá,“ upřesnil starosta Řezníček.
Oprava koupaliště, jehož vana byla původně hasičskou nádrží, by za ideálních podmínek mohla začít na podzim. „Osobně bych šel nejlevnější cestou, tedy přes speciální tmely na vodní nádrže, které při opravách používají také Slovácké vodárny a kanalizace. Uvidíme, pro co se nakonec zastupitelstvo rozhodne,“ shrnul Vlastimil Řezníček s tím, že dnešní situaci by nepomohl ani pronájem. „Na dva měsíce nikoho do prodělečného podniku neseženete. Možná by se našel někdo, kdo by chtěl provozovat celý sportovní areál, vedle bazénu totiž máme ještě další sportoviště. Jenomže ta jsme si před třemi lety pořídili za přispění dotací, takže ho ani pronajímat nemůžeme. To bychom se dostali do křížku se zákonem.“

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist