Z českého krále je Jára Cimrman. Ale chce to hodně fantazie

Z českého krále je Jára Cimrman. Ale chce to hodně fantazie
Foto: ara  /  Vidíte v této nedokončené soše Járu Cimrmana?
Uherský Brod Zprávy 16 / 10 / 2020

Bez nadsázky, z krále Přemysla Otakara II., zakladatele Uherského Brodu, je fiktivní osoba. A místo čestného místa na centrálním Masarykově náměstí stojí v kopci nad Uherským Brodem, poblíž odbočky na Maršov. Řeč je o nedokončené soše, která má nově symbolizovat Járu Cimrmana.

Příběh na pomezí skutečnosti a fikce začal nedávno za plotem deponie v ulici Vazová.

„Město si před několika lety objednalo pískovcovou sochu krále Přemysla Otakara II. To ale ještě nikdo netušil, že autor zakázku nedokončí a město zůstane dál bez sochy panovníka,“ vysvětluje David Surý, který v Brodě zodpovídá za životní prostředí, cestovní ruch, informatiku a městský majetek.

Nejmenovaný sochař sice dílo rozpracoval, ale nedokončil. Také proto, že se odstěhoval do zámoří. Jeho socha-nesocha tak stála až donedávna v deponii, kde čekala na likvidaci. „Při čistění prostoru se měla rozbít a použít pro potřeby technických služeb. Ale protože recese a vlídného humoru není nikdy dost, navrhl jsem využití sochy coby autosochy Járy Cimrmana. Teď už stojí na pomezí katastrů Uherského Brodu a Prakšic,“ vysvětluje s úsměvem David Surý.

Humor ho neopustil ani při tvorbě nového čísla městského zpravodaje. Lidem v něm nabídl text plný výmyslů právě na téma podivné sochy. Magazín mystifikuje, že v Brodě byla při výsadbě stromů nalezena významná pískovcová socha.

„Skulptura vykazuje obrovskou historickou hodnotu nevyčíslitelné ceny a pro město Uherský Brod se jedná o několikátý takto významný objev,“ cituje Surý z textu. A pokračuje: „Zajímavostí je, že socha byla v zemi uložena hlavou dolů. Myslíme si proto, že autor chtěl dát sochařskou podobu filozofickému směru head dónismu, který se ustálil pojmově jako hédonismus. Rysy obličeje, jak už to u mistrových děl bývá, byly všechny strhané. A další indicií, která pomohla určit pravost díla je, že socha není natočena směrem k Uherskému Brodu, ani Vídni, kterou Jára vysloveně neměl rád, ale k obci Liptákov. Tímto směrem je také místní skládka, ale zároveň i poutní místo Velehrad. Pro cestovní ruch má toto odhalení neskutečně vysokou hodnotu,“ shrnul David Surý.

autor: JAROSLAV CHUDARA

Tagy článku

TOPlist