Z mateřinky bude DPS

Z mateřinky bude DPS
Foto: ilustr.  /  Z nového domu pro seniory to budou mít lidé blízko za nákupy, na nádraží i do kostela.
Vnorovy Zprávy 02 / 02 / 2012

Zastupitelé Vnorov odmítli záměr soukromé firmy, která obci nabídla výstavbu domu pro seniory z vlastních prostředků. Důvodem je fakt, že dům měl stát na soukromých pozemcích. Vnorovy by proto měly buď omezenou nebo vůbec žádnou možnost rozhodovat o nájemnících. Obec se proto rozhodla jít vlastní cestou. Dům pro seniory tak vznikne přestavbou bývalé a dnes už nevyužívané budovy mateřské školy. Stavba, která stojí na kopci poblíž kostela, je podle místostarosty Pavla Chudíka tím nejvhodnějším ze všech řešení. „Nyní nás čeká rozhodnutí, pro kterou variantu se rozhodneme. Jestli pro tu se stálým lékařem, nebo bez něj,“ řekl Chudík.
Téma domu pro seniory patří ve Vnorovech už delší dobu k „politickým evergreenům“. „Každý to tady měl v předvolebním programu,“ vysvětluje místostarosta Pavel Chudík.
V původních plánech měla vzniknout zcela nová stavba na některém z obecních pozemků. Tento záměr ale vzal za své. „Navržený prostor za lidovým domem je poněkud „z ruky“. Je tam daleko k nádraží, za nákupy i do kostela. Z tohoto pohledu je přestavba bývalé mateřské školy ideální. Pro tuto lokalitu zvedlo ruku dvanáct z patnácti zastupitelů,“ upřesňuje Chudík.
Ve Vnorovech však neplánují klasickou „DPS“, tedy dům se stálou pečovatelskou službou. Ta by do obce za penzisty jen pravidelně dojížděla. „Také proto se názvu DPS bráníme. Jde sice o stejnou zkratku, ale v našem případě se jedná o vznik domu pro seniory,“ vysvětluje Chudík.
V navrhované variantě se počítá se vznikem dvanácti bytů. Čtyři z nich by měly být o velikosti 2+1, zbývající 1+KK. V úvahách zastupitelů je také přesun ordinace obvodního lékaře Petra Šelepy z obecního domu v Dolní ulici. Debata nad touto změnou ale může být delší. „Asi by nebylo příliš vhodné, aby se lidé přicházející do bytů setkávali v domě s pacienty, kteří čekají na ošetření lékařem,“ podokl místostarosta.
Ať už dopadne rozprava zastupitelů jakkoliv, jedno je jisté už dnes. S přestavbou školky na dům pro seniory se letos nezačne. Obec chce totiž proměnu skutečnit za přispění dotací na podporované byty. „Jsme stále teprve na začátku. Letos chceme zadat zpracování projektové dokumentace. Práce by v případě získání dotací mohly začít příští rok,“ odhadl Pavel Chudík.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace