Z „perníkové chaloupky“ je dům pro seniory
Foto: archiv / Starostka Komni Jana Křižková a Mons. Antonín Basler při otevření nového domu s pečovatelskou službou.
Pamatujete si na bývalý farní dům v Komni, který díky sedlové střeše a holým cihlám připomínal pod sněhem perníkovou chaloupku? Přes dvacet let zakonzervovaný dům nakonec nepřestavělo Arcibiskupství olomoucké, ale obec. A pokud si porovnáte dobové fotografie s těmi dnešními, tak neuvěříte, že nový bytový dům má základ právě v této chaloupce. Pokud půjde všechno podle plánu, tak se první čtyři senioři nastěhují už za několik dnů a vánoční svátky už stráví v novém.
Projekt, který starostka Křižková představila jako prioritu letošního roku, zajistí seniorům důstojné bydlení. V domě je celkem deset bezbariérových bytů, které určitě splní požadavky jeho obyvatel, říká starostka. A otevírá hlavní dveře do chodby, z níž se dostanete do přízemních bytů, velké společenské místnosti s krbovými kamny a kuchyňskou linkou a ke schodišti do patra. Jana Křižková otevírá byt č. 5, který je se 42,06 metry čtverečními největší. Chtěli jsme nájemníkům zajistit co možná největší komfort, proto má každý z bytů podlahové vytápění. Nikdo se nemusí bát, že bude doplácet na druhé, ve všech bytech jsou nainstalované samostatné elektroměry i vodoměry a odpočtové měření spotřeby tepla. Samozřejmostí jsou kuchyňské linky s vestavěnou digestoří. Projekt pamatoval také na kvalitní sociální zařízení. Každý byt má proto samostatný sprchový kout s toaletou.
Obec myslela také na pohodlí u televize. Protože Komni chybí připojení na kabelovou televizi, v bytech se objevily přípojky na příjem satelitního vysílání. K tomu, aby se lidé cítili v novém prostředí hned jako doma, poslouží jistě i možnost vymalovat si byt podle svého přání, doplnila starostka s tím, že možné budou i menší úpravy interiéru. Mimochodem, nejen byty, ale také všechny prostory jsou bezbariérové.
Starostka Křižková předpokládá, že dům získá už ve středu 13. prosince potvrzení o kolaudaci. Termín stěhování pak už zůstane na nájemnících.
A jaká platí pravidla pro přijetí? Byty jsme nabídli nejdříve občanům Komni, ale v novém roce rádi přivítáme i zájemce z okolí. Každý žadatel musí splnit podmínky dané dotačním titulem ministerstva. Jde o osoby v nepříznivé sociální situaci, které už nejsou v ekonomicky aktivním věku, vysvětluje starostka Jana Křižková. Každý navíc musí prokázat, že jeho průměrný čistý měsíční příjem v období posledního roku před uzavřením nájemní smlouvy nepřesáhl 0,75násobek průměrného platu. To platí v případě jednočlenné domácnosti. Nebo 1,0násobek v případě dvoučlenné domácnosti. Další podmínkou je věk. Ubytování mohou získat jen žadatelé, kteří dosáhli věku 65 let a více a jsou kvůli zdravotnímu stavu závislí na pomoci od jiné osoby.
I když z původního farního domu zbylo jen málo, jedno duchovní místo se tady i dnes najde. Jde o malou kapli Povýšení svatého Kříže se samostatným vchodem od hlavní silnice. Mimochodem, obec dům koupila od římskokatolické církve za 800 tisíc, přičemž součástí dohody byl také oboustranný souhlas se směnou přilehlých ploch. Arcibiskupství olomoucké za ně získalo jiné pozemky v obci a příslib vzniku kaple.
Je jisté, že proměna farního domu v bytový dům se zapíše do obecní kroniky. Náklady totiž, i když je rovnými šesti miliony zmírnila dotace od Ministerstva pro místní rozvoj, byly rekordní. Dosáhly přesně 16 613 753 korun.