Z potoku zmizí splašky i zbloudilé miny

Z potoku zmizí splašky i zbloudilé miny
Korytná Zprávy 25 / 03 / 2010

Až začnou v Korytné dělníci stavět místní čistírnu odpadních vod, budou muset být zvlášť opatrní. Obec a okolí jsou oblíbeným nalezištěm „hledačů pokladů“. Místo hrnce zlata se na místních loukách však spíše dočkáte bomby ze druhé světové války. Výstavba čistírny naváže na loni zahájenou dostavbu kanalizací.
„Asi budu muset upozornit dělníky, že až narazí do něčeho kovového, tak ať do toho ještě třikrát bagrem neprásknou,“ řekl s nadsázkou Vladimír Janča, starosta Korytné. Nikdo by se však nemohl divit. Práce budou probíhat na zahradách a v údolí místního potoka, kde už se nejednou válečná munice našla.
V nedaleké Nivnici stavět nemusí, odpadní vodu svádí do Uherského Brodu. „My jsme napojení až do Brodu zamítli, abychom neodvedli z potoka a obce veškerou vodu,“ uvedl starosta Janča. Vyčištěná voda tak zůstane v Korytné.
Plány už se mění ve skutečnost. Od prosince se ke dvěma třetinám domácností připojených na kanalizaci začaly přidávat i ostatní.
„Peníze už jsme získali před třemi lety ze státního rozpočtu. Žádost o dotaci z rozpočtu je jednodušší, a pro obec i tudíž méně nákladná než to zkoušet v Evropě,“ vysvětlil Janča. Pro čistírnu, která vyroste pod Korytnou, má obec už vyřízené povolení. Na stavbu za více než pět desítek milionů přispěje ze sedmdesáti procent státní kasa. Ke zbytku by v Korytné rádi něco získali od kraje a když to nepůjde jinak, tak z úvěru. 


 

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace