Z vojenské věže rozhledna? Na tahu jsou ochránci přírody

Z vojenské věže rozhledna? Na tahu jsou ochránci přírody
Foto: web  /  Bývalá vojenská hláska Jelenec.
Strání Zprávy 31 / 01 / 2013

Ruiny srubů, betonové jámy určené k uskladnění vojenské techniky, ale i paliva. Zdevastované jímky plné bůhvíčeho, odpadky. Opodál pětatřicet metrů vysoká věž ze železa. Na někdejší vysílač armád Varšavské smlouvy, který stojí na vrcholu Jelence v nadmořské výšce 925 metrů nad mořem, není hezký pohled. Stejně jako do dokumentů spojených s tímto kdysi přísně střeženým místem, kam byl civilistům vstup zakázán a kde byla slyšet především ruština. Věž a všechny objekty tady sice stojí na českém území, jenomže patří slovenskému ministerstvu vnitra. Zauzlené majetkoprávní vztahy tak působí i po dvaceti letech od rozdělení federace jako brzda plánům, které mají na české straně ve Strání a na slovenské v Lubině už dlouho společné. Cílem je proměnit věž v turistickou rozhlednu. Mimochodem - pro turisty hláska jako neoficiální vyhlídka slouží už dlouho. Jenomže vstup je pouze po žebříku a na vlastní nebezpečí. Nemluvě o ekologicky zatíženém okolí.
„Když je jasno, dohlédnete odtud až do Vídně,“ pochvaluje si výhled Ondřej Benešík, starosta Strání a zastánce proměny. Pokud jde o finanční stránku věci, Strání by odprodej vojenské hlásky nepřišel na víc než 30 tisíc korun. „O penězích to tady ale není,“ upozorňuje Benešík. „Nechci obec dostat do situace, že si za velmi přijatelnou částku koupíme od Lesů ČR pozemek, slovenským přátelům se podaří vypořádat nemovitosti a převést je na obec Strání, a nakonec zjistíme, že hlásku budeme muset za stovky tisíc rozebrat a místo znovu vysázet lesem.“
Scénář, který Benešík popsal, opravdu hrozí. Zástupci Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty totiž sice také chtějí změnu lokality, avšak místo vzniku nové turistické atrakce preferují obnovu do původního stavu. „Území patří do národní přírodní rezervace Javořina a s rozhlednou se v ní nepočítá,“ upozornil Bohumil Jagoš, zástupce vedoucího CHKO Bílé Karpaty.
Navíc - ochranáři přírody jsou, na rozdíl od Strání, vlastníky předkupního práva. „Pozemek by tak měl přejít do státní Agentury ochrany přírody a krajiny,“ upřesňuje Bohumil Jagoš. Pokud se tak stane, ochranáři by se museli postarat kromě zalesnění také o kompletní očistu okolí. „Jisté materiály o tom, jak  měly ruské vojenské jednotky zasáhnout do krajiny, existují. Mělo by je mít slovenské ministerstvo obrany. My jsme ale žádné písemnosti neobdrželi. Nevíme proto, co přesně se tady dělo a co se případně mohlo dostat do půdy.“
Starosta Ondřej Benešík se společně se svým protějškem ze slovenské Lubiny Martinem Benatinským pokusí vyvolat třístranné jednání. „Vyvoláme jednání s CHKO Bílé Karpaty a řekneme si, co je možné,“ řekl Benešík za oba činovníky.
Pokud by proměna na turistickou rozhlednu dostala zelenou, podle Benešíka by se jednalo o příkladný projekt příhraniční spolupráce. „Tady nemusíte při žádosti o evropské dotace vymýšlet projekt. Věž už je tady a je už dlouho vyhledávaná. Navíc stojí na atraktivním místě, doslova kousek je to od ní na Velkou Javořinu, do centra Bílých Karpat. Poblíž funguje také lyžařský vlek, v létě sem jezdí cyklisté. Rozhledna by zkrátka ještě víc zvýšila zájem o lokalitu,“ vyjmenoval starosta.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace