„Za rok končím. A basta!“

„Za rok končím. A basta!“
Foto: ara  /  Ferdinand Kubáník se po sedmadvaceti letech provozu své restaurace U Kubáníků rozhodl pro předčasný odchod do důchodu. Přispěl k tomu také protikuřácký zákon.
Starý Hrozenkov Zprávy 14 / 02 / 2018

Sedmadvacet let funguje ve Starém Hrozenkově Restaurace U Kubáníků. Den co den, bez ohledu na roční období. Za rok má po ní zůstat jen vzpomínka. „Letošní rok je pro restauraci posledním. Pak zavírám. Tržby mám od loňského června, co začal platit protikuřácký zákon, poloviční. Po zavedení EET je to pro mě druhá, tentokrát už definitivní rána. Další mi už vláda nedá,“ říká Ferdinand Kubáník, majitel podniku.

Je situace skutečně tak zlá?
Zcela jistě. Kvůli odlivu kuřáků jsem přišel o polovinu obvyklého zisku, přičemž náklady na provoz jsou stále stejné. Ubylo také zákazníků ze Slovenska, kde mimochodem není vláda ke kuřákům tak přísná. Na svém rozhodnutí skončit nemám důvod nic měnit. Navíc se mi vůbec nelíbí, že bych měl nést za zákazníka odpovědnost.

Co tím myslíte?
Každý by měl být odpovědný sám za sebe. Pokud přijde kontrola a uvidí někoho s cigaretou, majitel podniku zaplatí až padesát tisíc, ale kuřák jen pět... To přece není normální. Jsem přesvědčen, že soukromý podnikatel má sám rozhodovat o tom, kdo navštěvuje jeho provoz a co uvnitř dělá. A určitě nejsem sám, kdo od štamgastů-kuřáků schytává co proto.

Lidé si stěžují?
Často. Jako bych zákaz kouření nařídil sám. Zákazníci mi nadávají, přitom ti, kteří pro zákaz kouření hlasovali, zůstávají v klidu.

Nezkusíte ještě nějakou stavební úpravu, která by k vám zákazníky vrátila v létě?
Pokud máte na mysli letní zahrádku, která drží některé vesnické hospody alespoň v letních měsících nad vodou, tak něco podobného u mě není možné. Uvažoval jsem o pořízení venkovního posezení už dřív, ale restaurace je přímo u hlavního tahu, takže směrem k rušné silnici je rozšíření nemožné. A z opačné strany? Tam je to podobné.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist